آفتاب سوختگی بیش از حد و بلاهایی که بر سرتان می آید!
آفتاب سوختگی یکی از مشکلاتی است که تقریبا همه ما در تابستان با آن مشکل داریم، اما آفتاب سوختگی فقط به آسیب پوستی محدود نمی شود

 عوارض آفتاب سوختگی شدید

هدی عین اللهی متخصص پوست، مو و زیبایی درباره آفتاب سوختگی اظهار کرد: ممکن است پوست طلایی و برنزه مورد قبول برخی از افراد باشد، اما قرمزی پوست یا آفتاب سوختگی بیش از حد در برخی موارد منجر به سرطان پوست خواهد شد.

با وجود تمام هشدار‌هایی که در مورد آسیب‌های خورشیدی داده شده است، اما متاسفانه بسیاری از افراد خودشان را در معرض اشعه‌های مضر و سوزاننده‌ی خورشید قرار می‌دهند. طبق مطالعات علمی بیش از یک‌سوم افراد، عقیده دارند که در مدت یک سال گذشته تجربه‌ی آفتاب‌سوختگی داشته اند.

وقتی پوست افراد برای مدتی در معرض نور آفتاب قرار بگیرد، دچار سوختگی شده و قرمز و ملتهب خواهد شد. همچنین عواملی مانند نوع پوست، شدت تابش نور خورشید و مدت زمان ایستادن در زیر نور خورشید باعث بروز آفتاب سوختگی و صدمه خورشیدی خواهند شد، حتی متخصصان به این نتیجه دست یافته اند که ممکن است یک فرد با پوست روشن بیشتر از یک فرد با پوست تیره در معرض آفتاب سوختگی قرار بگیرد.

بیشتر بدانید : روش های درمان آفتاب سوختگی

بیشتر بدانید : درمان خانگی سریع برای آفتاب سوختگی

بیشتر بدانید : افزایش خطر آفتاب سوختگی بر اثر چند اشتباه

علائم آفتاب سوختگی را بشناسید

برخی از علائم اولیه‌ی آفتاب‌سوختگی شامل پوست قرمز، پوست حساس و برافروخته هنگام دست زدن یا مالش دادن پوست، سوزش پوست، کمبود آب بدن، خارش یا تاول پوست، جوش، پوسته پوسته شدن پوست و ... هستند که در صورت ادامه این روند باید منتظر بروز سرطان باشیم.

برای رفع لکه‌های قهوه‌ای روی پوست راهکار‌های متفاوتی وجود دارد که باید با متخصصان پوست مشورت شود؛ برای مثال در روش پیلینگ شیمیایی که اثر لایه‌برداری قوی دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید که اشعه‌های خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر شدت بیشتری دارد و اگر قصد خروج از منزل در این ساعات را داشتید حتما از سایه عبور کنید و از لباس مناسب و پوشیده استفاده کنید.

استفاده از کلاه نقاب‌دار یا کلاه با لبه‌ی پهن، شلوار بلند و بلوز با آستین بلند، عینک ضدآفتاب استاندارد با شیشه ضد اشعه UV و کرم ضدآفتاب هم می‌تواند تاثیر بسیار زیادی از حفاظت پوست شما در برابر آفتاب داشته باشد.

استفاده از کرم ضدآفتاب باید با قوانین خاصی همراه باشد، کرم ضدآفتاب باید حداقل ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه و قرارگیری در معرض آفتاب زده شود، حتی در روز‌های ابری هم از کرم ضدآفتاب باید استفاده شود؛ چرا که اشعه‌های UV می‌توانند از ابر‌ها عبور کنند و به پوست آسیب برسانند.

هر دو ساعت یک بار لازم است تا از کرم ضدآفتاب استفاده شود و در صورت شدت عرق یا شنا باید در زمان‌های کوتاه‌تری کرم ضدآفتاب خود را تمدید کنید.

بیشتر بدانید : درمان آفتاب سوختگی پوست در 2 مرحله

بیشتر بدانید : سه روش طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی

بیشتر بدانید : مراقب آفتاب ‌سوختگی زمستانی باشيد

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: yjc.ir