اقدامات غلطی که زمان شستشوی موها انجام می دهیم
 در زمان شستن موها کارهای غلطی انجام می دهیم که آسیب زیادی به موها میزند مثل شستن مو با آب داغ،برس زدن موها زمانی که خیس هستندو...

 اشتباهاتی در شستشوی مو که به مو آسیب می زنند

 شاید به نظرتان برسد شستن موهایتان یکی از ساده‌ترین کارهایی است که انجام می‌دهید. اما اشتباهاتی وجود دارد که شاید هرگز متوجه نشوید می‌توانند منجر به خشکی مو، شکستن و آسیب تارهای مو و یا حتی عفونت پوست سرتان شوند. همچنین ترفندهایی در شستشوی مو وجود دارند که می‌توانند به سلامت و زیبایی بیشتر موهایتان کمک کنند.

در هر بار شستشو به موهایتان شامپو می‌زنید

به گفته‌ی کارشناسان لازم نیست هر بار که موهای خود را می‌شویید به آن‌ها شامپو بزنید تا تمیز شوند. شستن موها چند بار در هفته با آب نیز کافی است تا آلودگی‌ها و گرد و غبار آن را پاک کند. استفاده از شامپو بیشتر به دلیل زیبایی است تا تمیزی. شامپو می‌تواند چربی طبیعی موهایتان را از بین ببرد. در صورتی که چربی برای سلامتی موها ضروری است، چون موها را مرطوب نگه داشته و در برابر آسیب از آن‌ها محافظت می‌کند.

زیاد شامپو زدن و خوب آبکشی نکردن

دست‌کم یک دقیقه قبل از شامپو زدن به موها، آن‌ها را خوب خیس و آبکشی کنید تا محصولاتی که روی موهایتان استفاده کرده‌اید کاملا از روی موهایتان پاک شوند. شما باید به موهایتان فرصت بدهید تا قبل از شامپو زدن، کاملاً خیس بشوند و این چیزی است که باعث می‌شود موها خوب شسته و پاکیزه شوند. وقتی موهایتان کاملا خیس هستند، شامپو بهتر کف کرده و یکدست پخش می‌شود. ضمنا کاملا خیس بودن موها کمک می‌کند از شامپوی کمتری برای شستن موهایتان استفاده کنید.

زدن نرم کننده بعد از شامپو

ما عادت کرده‌ایم اول به موهای خود شامپو بزنیم و بعد نرم‌کننده. اما در واقع عکس این موضوع برای برخی از انواع مو بهتر عمل می‌کند. اگر اول از نرم‌کننده استفاده کنید، موهایتان پُرتر به نظر خواهند رسید. بیشتر نرم‌کننده‌ها موها را سنگین کرده و حتی باعث می‌شوند موها چرب‌تر به نظر برسند.

شامپو زدن به نوک ها

اگر عادت دارید به نوک موهایتان شامپو بزنید و سپس کمی دیگر شامپو به باقی قسمت‌های موهای خود بزنید، به نوک موهایتان آسیب می‌زنید. ریشه‌های مو معمولاً چرب‌ترین قسمت آن هستند و شما باید به پوست سرتان که شامل ریشه موهایتان می‌شود شامپو بزنید، نه نوک موهایتان. نوک موها معمولا خشک‌تر است و شستن آن‌ها با شامپو باعث می‌شود خشک‌تر و کدرتر به نظر برسند.

شستن پوست سر با ناخن

محکم سابیدن پوست سر می‌تواند به آن آسیب بزند و منجر به عفونت آن بشود. موها وقتی مرطوب هستند شکننده‌تر و آسیب‌پذیرترند و محکم ناخن کشیدن به پوست سر می‌تواند فولیکول‌های مو را ضعیف کند. بهترین راه شستن موها این است که ریشه موها را به آرامی با انگشتان و کف دستتان ماساژ بدهید.

شستن موها با آب داغ

بهترین دمای آب برای شستن موها، آب ولرم است. شستن موها با آب خیلی گرم می‌تواند ریشه‌ی موها را به راحتی شکننده و ضعیف کند. آب ولرم کمک می‌کند کوتیکول‌های مو باز شوند و مو بتواند خاصیت چرب کنندگی و مرطوب‌کنندگی نرم کننده را بهتر جذب کند. بهتر است شستن موهایتان را با آبکشی موهایتان با آب سرد تمام کنید، زیرا باعث می‌شود کوتیکول‌ها بسته شده و موها وز نشوند.

زدن نرم کننده به پوست سر

به کار بردن نرم کننده روی پوست سر باعث می‌شود ریشه‌ی موهایتان چرب‌تر هم بشود. این ساقه و نوک موهای شماست که بیشترین رطوبت را نیاز دارد.

استفاده از نرم کننده روی پوست سر یا نزدیک به آن می‌تواند فولیکول‌های مو را مسدود کرده، جلوی رشد موها را بگیرد و تولید چربی آن را افزایش دهد.

برس زدن موها وقتی که خیس هستند

موهای خیس و مرطوب با برس زدن قطعاً آسیب می‌بینند زیرا همان‌طور که گفتیم موها وقتی که مرطوب‌اند، در ضعیف‌ترین و آسیب‌پذیرترین حالت خود قرار دارند. ضمنا با حوله سابیدن موهای خیس نیز به ساقه‌ها مو آسیب می‌زند. بهترین روش خشک کردن موها این است که به آرامی آن‌ها را با حوله آبگیری کرده و سپس اجازه دهید خودش خشک شود.

بیشتر بدانید : نکات مهمی که لازم است بعد از حمام رعایت کنید

بیشتر بدانید : عادت های بد مراقبت از مو که باید در زمستان ترک کنید

بیشتر بدانید : رشد مو چگونه انجام می شود؟ چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:tebyan.net