مصرف خودسرانه مکمل های پوست و مو وعوارض آن
مصرف اشتباه و خود سرانه مکمل ها نه تنها آنها را بی اثر می کند بلکه می تواندبرای بدن مضر هم باشد

مکمل های پوست و مو را خودسرانه مصرف نکنید

این روزها نه تنها برای تقویت سیستم ایمنی یا بدنسازی مکمل مصرف می‌شود بلکه برای تقویت پوست ومو ،  کلاژن‌سازی و پیشگیری از چین وچروک هم مکمل‌های متنوع پیشنهاد می‌شود. به ویژه در روزهایی که یکی از عوارض بیماری کرونا خشکی پوست و ریزش موهاست.  یکی از دلایل این مشکل این است که داروهای تقویتی تحت پوشش بیمه قرار ندارند و مردم هم سعی می کنند با هزینه‌ای که می کنند بهترین گزینه را انتخاب کنند. در ادامه مطلب به این موضوع و هشدار متخصصان پوست و مو درباره مصرف خودسرانه خرید اینترنتی مکمل ها می پردازیم.

 هشدار برای افرادی که خودسرانه مکمل‌ مصرف می کنند

 چنان چه خودسرانه و در مواردی بیش از نیاز بدن استفاده شوند، به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و مواد نگه‌دارنده نه تنها تاثیری ندارند بلکه عوارض جدی به دنبال خواهند داشت.

 اول بررسی پزشک و بعد تجویز

برای پیشگیری از ریزش مو مکمل های  زیادی وجود دارد که البته با توجه به آزمایش‌ها  و نظر پزشک متخصص تجویز می شود. اول با آزمایش خون میزان مواد معدنی و ویتامین ها بررسی می شود زیرا پزشک باید بداند که کمبود چه گروهی از مواد معدنی در بدن موجب ریزش مو یا افزایش چروک پوست شده است.

 چه عواملی روی شادابی پوست تاثیر دارد؟

نوشیدن مقادیر کافی آب در طول روز، استفاده کافی از ویتامین C، ترک مصرف دخانیات و پیروی از رژیم غذایی سالم.

 چه افرادی پس از کرونا دچار ریزش مو می‌شوند؟

بیماری کرونا روی موی تمام مردان، زنان و کودکان تاثیر می گذارد اما معمولاً درصد بیشتر کسانی که برای این موضوع به پزشک مراجعه می‌کنند زن هستند و مردان اهمیت کمتری به ریزش موی خود می‌دهند.

 دلیل علمی ریزش مو را می دانید؟

به‌طور کلی رشد موی انسان شامل سه مرحله‌ رشد ، گذار و استراحت است. بخش زیادی از موهای شما در هر لحظه باید در مرحله رشد و بخش بسیار کمتری در مراحل گذار و استراحت قرار داشته باشد اما در زمان  ریزش موقتی مو چرخه رشد مو مختل می‌شود و تا ۵۰ درصد از موهای شما در مرحله استراحت قرار می‌گیرد. در نتیجه، شما بخش زیادی از موهای خود را از دست می‌دهید.

 زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

اگر مدتی است که بیماری کرونای شما بهبود یافته است و شاهد ریزش شدید موهای خود هستید، اولین توصیه پزشکان این است که استرس نداشته باشید و صبر کنید تا دوره آن بگذرد و موها شروع به رشد مجدد کند. اگر این مشکل بیش از شش ماه طول بکشد یا به‌طور کلی بسیار برای شما نگران‌کننده باشد، باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

بیشتر بدانید : گل سرخ فواید شگفت انگیزی برای پوست و موی شما دارد

بیشتر بدانید : 6 مورد از بزرگترین اشتباهات مراقبت از پوست

بیشتر بدانید : هشدار درباره مصرف خودسرانه مكمل های غذایی و رژیمی

بیشتر بدانید : خواص شگفت انگیز قهوه برای پوست و مو

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com