ریکاوری بدن بعد از یک روز عدم تحرک
یکجا نشینی برای مدت زمان طولانی می تواند برای بدنتان گران تمام شود. اما در این مقاله می خواهم ترفندهایی را به شما بیاموزم که بتوانید پس از یک روز پشت میز نشینی بدنتان را ریکاوری کنید تا آسیب نبیند

 چگونه پس از یک روز یکجا نشستن، ریکاوری کنیم؟

پس از یک روز پشت میز نشینی و عدم تحرک باید مطمئن باشید که بدن شما به این عدم تحرک واکنش نشان خواهد داد، این واکنش ها می تواند به طرق مختلف خود را نشان دهد. در درجه اول باید سعی کنید تحرک بیشتری در کارهای روزانه داشته باشید و برای مقابله با واکنش هایی که عدم تحرک دارد از راهکار های زیر استفاده کنید.

 

گردن درد

کشیدن گردن یا به قولی گردن کشیدن و جلو آوردن سر برای خواندن نوشته های روی صفحه نمایشگر می تواند باعث کشیدگی ستون فقرات شود. وقتی سر را ۳۰ درجه جلوتر می گیرید بدن برای صاف نگه داشتن سر به سه تا چهار برابر نیروی عضلانی بیشتر از حالت معمول، نیاز دارد.

 چگونه این مشکل را رفع کنیم:

صفحه نمایش کامپیوتر خود را طوری قرار دهید که مرکز صفحه با چانه شما در یک سطح باشد، این کار باعث می شود گردنتان در حالت طبیعی قرار بگیرد. کامپیوتر یا تلویزیون باید طوری قرار بگیرد که مجبور نباشید دائم به طرف پایین نگاه کنید. اگر برای دیدن نوشته های صفحه دائم باید خود را جلو بکشید روشن تر کردن نور نمایشگر نیز می تواند کمکتان کند.

 

عدم تمرکز

نشستن، گردش خون را محدود می کند و مانع رسیدن اکسیژن به مغز می شود، که به مرور باعث می شود دچار مه ذهنی و عدم تمرکز حواس شوید.

چگونه این مشکل را رفع کنیم:

اگر تلاش کنید همه کارهای دور از میز را یکباره انجام دهید در واقع علیه خود عمل کردید، وقتی حرکت می کنید عملکردتان نسبت به زمانی که بی تحرک هستید بهتر می شود. پس سعی کنید کارهایی که باعث بلند شدن شما از پشت میز می شود را در مراحل مختلف و جدای از هم انجام دهید. برای مثال اگر قرار است به همکار خود پرونده ای را تحویل دهید و از چند برگه کپی بگیرید هر دو کار را با هم یکجا انجام ندهید و تبدیلش کنید به دو مرتبه بلند شدن از روی صندلی.

 

افسردگی

بر اساس تحقیقات، خانم های میان سالی که به مدت بیش از ۷ ساعت در روز می نشینند، نسبت به خانم هایی که کمتر از چهار ساعت می نشینند، بیشتر مبتلا به افسردگی می شوند.

چگونه این مشکل را رفع کنیم:

مدتی را در طبیعت سپری کنید، تحقیقات آکادمی علوم آمریکا نشان داده، افرادی که ۹۰ دقیقه در فضایی با تم طبیعی پیاده روی می کنند نسبت به افرادی که در فضای شهری پیاده روی می کنند، کمتر درگیر احساسات و افکار منفی و افسردگی می شوند.

 

مشکل انسولین

تنها یک روز یکجا نشینی، می تواند به شدت روی فعالیت انسولین تاثیر بگذارد. انسولین کمک می کند قند خون کنترل شود. وقتی بدن درست از انسولین استفاده نکند، ممکن است در خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار بگیرید.

چگونه این مشکل را رفع کنیم:

همیشه با خود یک بطری آب حمل کنید. وقتی بدن کم آب می شود سطح هورمون وازوپرسین افزایش می یابد، که موجب افزایش قند خون بدن و آسیب رسیدن به قابلیت بدن در استفاده مناسب از انسولین می شود. اما افرادی که بیشتر آب مصرف می کنند کمتر در خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. سعی کنید روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید، البته این مقدار می تواند با توجه به دمای هوا، سطح فعالیت و غذاهایی که مصرف می کنید متفاوت باشد.

 

درد پایین کمر

قوز کردن روی میز برای مدت زمان طولانی، شاید با گرفتگی های خفیف شروع شود اما نهایتا تبدیل به بدترین کمر دردها می شود. فرم اشتباه بدن می تواند به دیسک های ستون فقرات فشار بیاورد و باعث شود مراکز نرم آنها به سمت خارج که سخت تر است فشار بیاورند. چنین شرایطی فرد را به سمت آسیبی شدید می برد.

چگونه این مشکل را رفع کنیم:

بهبود فرم نشستن، نمی تواند آسیب های یک روز یکجا نشینی را به کل خنثی کند اما می تواند کمک کند. بد نشستن می تواند مدت زمان ریکاوری را افزایش دهد. از صفحه کلیدی استفاده کنید که از صفحه جدا باشد  حتی اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، این کار باعث می شود مجبور نباشید روی میز قوز کنید. صفحه کلید را طوری قرار دهید که آرنج ها خم و نزدیک به بدنتان باشند، و مچ دست ها هم کشیده شوند.

 

پا درد

وقتی پاها این شانس را ندارند که کشیده شوند و حرکت کنند، عضلات شروع به تیر کشیدن می کنند. این درد در واقع صدای پاهای شما است که می گوید به من گوش کن، اگر حرکتم ندهی و بی توجهی کنی درد بدتر می شود.

چگونه این مشکل را رفع کنیم:

صندلی خود را طوری قرار دهید که پاها راحت باشند. وقتی می نشینید، کف پاها را صاف روی زمین قرار دهید و ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که زانوها کمی بالاتر از ران ها قرار بگیرند.

 

ذخیره چربی بیشتر

کم تحرکی در زندگی با کاهش فعالیت آنزیم چربی سوز لیپوپروتئین لیپاز همراه است که باعث ذخیره چربی در بدن شما می شود.

چگونه این مشکل را رفع کنیم:

حالت خود را با بلند شدن و یا حرکت دادن خود روی صندلی تغییر دهید. اگر نمی توانید از صندلی خود دور شوید، هر ۱۵ دقیقه بدون اینکه از جای خود بلند شوید، یک استراحت کوچک به خود بدهید. ۵ ثانیه روی حرکت دادن یک یا چند قسمت از عضلات بدن تمرکز کنید. گردن خود را بچرخانید، سر خود را به طرف سقف بالا بگیرید، انگشتان خود را باز کنید و روی صندلی تکیه دهید.

 

ضعیف شدن استخوان ها

فعایلت کم، باعث ضعیف شدن عضلات و استخوان ها، فشار بیشتر بر استخوان ها و کاهش مواد معدنی در آنها می شود.

چگونه این مشکل را رفع کنیم:

برای پیشگیری از این مشکل غذاهای سرشار از کلسیم مانند شیر یا اسفناج را با غذاهای حاوی ویتامین D ترکیب کنید، غذاهایی مانند تخم مرغ و ماهی تن. ویتامین D به بدن در جذب کلسیم کمک می کند، تا مزایای استفاده از کلسیم برای استخوان ها، به حداکثر برسد.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: bedunim.ir