مصرف پیاز در افراد سیگاری مفید است. پیاز خاصیت آرامبخشی دارد. کوئرستین در پیاز یک آنتی اکسیدان قوی است و از بدن در برابر بسیاری از بیماری‌ها محافظت می‌کند

افراد سیگاری چرا باید پیاز بخورند

 از پیاز برای درمان سرماخوردگی و برونشیت استفاده می‌شود. درمانگران سنتی مصرف پیاز جوشانده را با مقدار کمی عسل هر 4 ساعت یک بار، درمان مؤثری برای سرماخوردگی می‌دانستند و برای التهاب برونش نیز از فشردن پیاز بر روی سینه استفاده می‌کردند.

برای کاهش التهاب ناشی از نیش حشرات نیز از برش‌های تازه پیاز استفاده می‌شد.

ضمنا گیاه شناسان معتقدند که چای پیاز خاصیت آرام بخشی دارد.

 

سرطان مثانه در افراد سیگاری

کشیدن تنباکو یکی از عوامل اصلی بروز سرطان مثانه در انسان است. تصور می‌شود فلاونوئیدهایی نظیر کوئرستین با اتصال و یا واکنش با مواد سمی، دیواره مثانه را در برابر مواد سرطان‌زا محافظت می‌کنند.

بنابراین استفاده منظم پیاز از اقدامات موثر در پیشگیری از سرطان خصوصا در مورد افراد سیگاری است.

 

سرطان و اختلالات ناشی از جریان خون در افراد سیگاری

کوئرستین، فیتونوترینت موجود در پیاز است که همچون ویتامین A و C خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی دارد.

این ماده می‌تواند رادیکال‌های آزاد خطرناک را از بدن پاک کند و افراد را در برابر تغییرات سرطانی و بیماری‌هایی مثل آترواسکلروز محافظت نماید.

با اینکه کوئرستین در سیب و چای نیز وجود دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که جذب کوئرستین از پیاز 32%بیشتر سریع‌تر از سایر منابع است.

از آنجا که مشاهده شده کوئرستین جذب شده از پیاز حداکثر تا24 ساعت در بدن باقی می‌ماند لذا تصور می‌شود مصرف منظم پیاز باعث ساخته شدن کوئرستین در پلاسما می‌شود.

وجود کوئرستین نقش مهمی در دفاع آنتی اکسیدانی بدن و مبارزه علیه بسیاری از بیماری‌ها دارد.

 

بیماری قلبی در افراد سیگاری

نتایج تحقیقات، اثر بخشی کوئرستین را در پیشگیری از بیماری‌های قلبی خصوصا در زنان تایید می‌کنند.

دانشمندان معتقدند این ماده باعث ممانعت از تخریب کلسترول LDL توسط رادیکال‌های آزاد می‌شود و به این ترتیب، خطر بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

همچنین تصور می‌شود کوئرستین لخته شدن خون را مهار می‌کند.

کوئرستین موجود در پیاز نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی به هنگام کمبود دریافت سایر آنتی‌اکسیدان‌ها نظیر ویتامین A و C خواهد داشت.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: alodoctor.ir


 
 

 
X