چرا مردان با اضافه وزن شکمشان و زنان ران و باسن شان بزرگ می شود
چرا در مردان چربی اضافه به شکل وحشتناکی در شکم ذخیره می شود؟ چرا زنان بعد از یائسگی به لحاظ چاقی شکم شبیه مردان می شوند؟ چرا چربی اضافه در زنان در باسن و ران ها ذخیره می شود؟

چرا مردان با اضافه وزن شکم شان بزرگ می شود؟

man-belly-fat.jpg

به گفته دکتر ژوپینگ لی Zhaoping Li، مدیر مرکز تغذیه انسان در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس: پاسخ آن به چگونگی ذخیره چربی در بدن برمی گردد. وقتی وزن مردان افزایش پیدا می کند، محل پیش فرض ذخیره سازی شکم است. مثل صندوق عقب ماشین به آن فکر کنید.

درست مثل افرادی که برای رفتن به پارک یا پیک نیک صندوق عقب ماشین را پر می کنند " میتونید همه چی توش بذارید نگران نباشید."

اما اگر مردان بیش از حد غذا بخورند و ورزش کافی نداشته باشند مثل یک ماشین صندوق دار می شوند و شکمشان را نمی توانید از اتاق جمع کنید. به محض این که شکم یک مرد کاملا با چربی انباشته شود، بدن شروع به ذخیره چربی در مناطق دیگر می کند که برای سلامتی بسیار مضر است.

زمانی که محل ذخیره چربی از شکم یه سایر اندام ها منتقل شود، همزمان در کبد، لوزالمعده و عضلات ذخیره شده و مشکلات پزشکی شما از قبیل دیابت نوع 2، فشار خون و کلسترول بالا و بیماری های قلبی آغاز خواهد شد.

 

 

چرا زنان با اضافه وزن ران و باسن شان چاق می شود؟

 

در مقابل زنان به دلیل داشتن استروژن تمایل به ذخیره چربی در پاها و باسن، به خصوص ران ها دارند. چربی ذخیره شده در این مناطق انرژی لازم زنان را در زمان بارداری یا شیر دهی تامین می کنند.

زنان از نظر ژنتیکی ظرفیت بیشتری برای ذخیره چربی نسبت به مردان دارند و این خاصیتی برای بقای نسل بشر است.

به علاوه مشکلات ذخیره چربی در پاها و باسن، مانند مشکلات ذخیره شدن چربی در شکم نیست.با این حال اگر مناطق ذخیره چربی زنان در باسن و پاها پر شود، سپس مبتلا به چربی و بزرگ شدن شکم می شوند. اگر محل ذخیره چربی شکمشان پر شود بدن شروع به ذخیره چربی در مناطق دیگر کرده و زنان را در معرض خطر مشکلات پزشکی مرتبط با چربی شکم قرار می دهد.

 

چرا بعد از یائسگی باسن و پاهای زنان لاغر و شکم شان مثل مردان چاق می شود؟

علاوه بر این به محض این که زنان یائسه شوند سطح استروژن شان پایین می آید و با این اتفاق بدن زنان ذخیره چربی در پاها و باسن را متوقف کرده و شروع به ذخیره چربی در شکم شان می کند. این مسئله بزرگ شدن شکم زنان مسن در حد شکم مردان را توجیه می کند.

 

به گفته دکتر میشل روزلین Mitchell Roslin رئیس بخش جراحی چاقی در بیمارستان لنوکس هیل نیویورک: زنانی که سطح تستسترون بالاتری داشته و زنانی که شرایط پزشکی ای دارند که سطح استروژنشان را پایین می آورد مثل بیماری های سندرم تخمدان پلی کیستیک، شکمشان نسبت به زنانی که سطح استروژن متعادل دارند، بزرگ تر می شود.

لی یاد آور می شود که "ژنتیک و سبک زندگی تعیین می کند که تا چه حد شکم جا برای بزرگ شدن دارد و هیچ کدام از ما نمی تواند به طور نامحدود وزن اضافه کند."

 

پس باید چه کنیم؟

چربی شکم برای سلامت مضر است ولی حتی افرادی که چربی شکم کمی دارند هم در معرض ابتلا به خطر ابتلا به بیماری هستند، بیشتر این افراد از نظر ژنتیکی شکمشان بزرگ نمی شود.

لی افرادی را که به چربی شکم مبتلا هستند تشویق به کاهش وزن اضافه شان می کند. همچنین مطالعات چربی شکمی را به افزایش خطر ابتلا به زوال عقل، پوکی استخوان در زنان و سرطان مرتبط دانسته اند. همچنین تحقیقات نشان داده است افرادی که از لحاظ ظاهری فربه و چاق به حساب نمی آیند ولی مبتلا به چربی شکم هستند با احتمال بیشتری نسبت به افراد چاق در اثر بیماری قلبی می میرند.

خوشبختانه وقتی افراد به ورزش رو می آورند معمولا شکم اولین جایی است که شروع به کاهش وزن می کند. چربی شکمی عواقب پزشکی بسیار قابل توجهی دارد چه در زنان و چه در مردان، اگر شکمتان شروع به جلو آمدن کرده زمان آن رسیده که روی سبک زندگیتان کار کنید.


بیشتر بدانید : لاغر کردن پاها با این روش های موثرتهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ