اگر دچار بی خوابی و بدخوابی هستید یا اغلب شب‌ها در اثر دیدن کابوس‌های ترسناک به یکباره از خواب بیدار می‌شوید، نگران ابتلا به این بیماری خطرناک جسمی درچند سال آینده باشید

کابوس شبانه و ارتباط آن با پارکینسون

محققان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند اختلالات خواب و دیدن رویاهای ترسناک هنگام خواب می‌تواند نشانه ابتلای شخص به بیماری پارکینسون، ۱۵ سال قبل از ظهور علائم بیماری باشد.

محققان دانشگاه تورنتوی کانادا با تحقیق بر روی تعداد زیادی از داوطلبان مبتلا به بیماری‌های پارکینسون و آلزایمر دریافتند که بیش از ۸۰ درصد این افراد دارای سابقه بدخوابی، بی خوابی و دیدن رویاهای ترسناک هنگام خواب در سالهای قبل بوده اند.

یکی از رفتارهای هنگام خواب که به نام حالت REM شناخته می‌شود به حرکت چشم زیر پلک بسته هنگام خواب گفته می‌شود که دراین زمان فرد رویا می‌بیند، در حالتی که اختلالی در چرخه REM رخ دهد، این اختلال در دسته بیماری‌های روانی قرار می‌گیرد و می‌تواند زمینه ساز ابتلای فرد به سایر بیماری‌های روانی و خلقی نیز شود.

در حالت عادی، به هنگام دیدن رویا حرکت چشم خیلی سریع نبوده و همچنین سلول‌های مغزی به حالت استراحت قرار دارند، اما در افراد مبتلا به اختلالات خواب، حرکات چشم بسیار سریع بوده و سلول‌های مغزی بیدار هستند و فرد به طور ناخودآگاه هوشیار است.

 

 معمولاً افرادی که مبتلا به اختلال REM هستند رویاهای ترسناک می‌بینند

در این تحقیق که در کنفرانس سالانه علوم اعصاب در کشور کانادا منتشر شده، کارشناسان دریافتند بدخوابی، کابوس دیدن و مشکلاتی از این دست، بخاطر اختلال عملکرد در سلول‌های ساقه مغز است.

بیماری پارکینسون شامل کندی، لرزش و سفت شدن اندام‌های بدن به ویژه دست، پا، گردن و انگشتان دست است که متاسفانه راه حل درمانی ندارد و همزمان با افزایش سن پیشرفت می‌کند.

 معمولاً افراد مبتلا به این بیماری در اثر مشکلاتی، چون سقوط از ارتفاع، مشکلات قلبی عروقی و مغزی جان خود را از دست می‌دهند.

شیوع بیماری پارکینسون در کشورهای مختلف دنیا و بین زنان و مردان به یک اندازه است و کارشناسان اختلال عملکرد سلول‌های مغزی بخش دوپامین را عامل آن می‌دانند.

بر این اساس، کارشناسان توصیه می‌کنند که چنانچه فرد دارای اقوام درجه یک مبتلا به این بیماری است و در طول شب دچار بدخوابی، بی خوابی و دیدن کابوس می‌شود برای معاینات دقیق تر به پزشک مراجعه کند تا از پیشرفت بیماری در سالهای بعد جلوگیری شود.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: yjc.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X