با خطرات مصرف خودسرانه مکمل های مختلف آشنا شوید
یک داروساز با اشاره به بهترین زمان مصرف مکمل گفت: مصرف خودسرانه مکمل‌ها می‌تواند بیماری‌های مختلفی را با خود به همراه آورد

مکمل های غذایی و عوارض مصرف خودسرانه آنها

نوشین محمد حسینی، در ارتباط با عوارض مصرف نادرست مکمل های غذایی و خریدن آنها از مراکز معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت گفت: مکمل ها می توانند موجب از دست رفتن کلیه‌ها، عقیمی و ایجاد مشکلات حرکتی شوند، بنابراین نسخه پیچی یا مصرف خودسرانه این مواد می تواند شانس ابتلا به هر یک از این عارضه را چندین برابر افزایش دهد.

وی با تاکید به اینکه مکمل ها در گروه داروها طبقه بندی نمی شوند، افزود: این فرآورده ها به شدت بر جذب و سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارند، بگونه ای که بعد از مصرف، در بدن با سایر داروهای مصرفی فرد، می توانند ترکیب خطرناکی تشکیل دهند.

این داروساز در ادامه به موارد مصرف مکمل امگا۳ اشاره و بیان کرد: افرادی که سبزیجات نمی خورند یا غذاهای دریایی به اندازه کافی مصرف نمی کنند، استفاده از مکمل امگا۳ برای آنها ضروری است؛ اما میزان آن باید توسط پزشکی تعیین شود.

وی تصریح کرد: این نوع مکمل بیشتر از محصولات دریایی، بخصوص ماهی تهیه می شود و با توجه به وجود مقادیری از جیوه در بدن این گروه از آبزیان، مصرف مکمل های تصفیه نشده و جیوه دار، بویژه در طولانی مدت، می تواند منجر به مسمومیت و سایر آسیب های جدی در فرد شود.

محمدحسینی با تاکید بر اینکه مصرف روی و مکمل های آن در بانوان ضرورتی ندارد، گفت: مصرف بی رویه روی، منجر به تجمع این فلز در بدن و بروز آثار آن در سطح پوست می شود، بنابر این مصرف خودسرانه این گروه از مکمل ها نیز برای هیچ یک از خانم ها توصیه نمی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: علاوه بر آن، مکمل ها از جمله فرآورده هایی هستند که مصرف هر یک از آنها به تجویز پزشک برای هر فرد نیاز دارد تا با این روش از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود.

این داروساز با بیان اینکه مصرف مکمل ویتامین B12 به علت اینکه معده افراد سالمند قادر به جذب این ویتامین نیست، برای آنها توصیه نمی‌شود، گفت: میزان مصرف این مکمل نیز باید با صلاحدید پزشک مشخص شود تا بتواند نیازهای مورد نظر بدن فرد، به مواد مغذی و مورد نیاز را تامین کند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن، با توجه به اینکه کمبود ویتامین D3 در کشور ما وجود دارد، اما باز هم مصرف خودسرانه آن اشتباه است، زیرا در وهله اول باید میزان ویتامین D3در خون هر فرد مورد آزمایش قرار گیرد.

محمدحسینی در ادامه به نحوه مصرف مکمل کلسیم اشاره کرد و گفت: هنگام صبح، بهترین زمان مصرف مکمل کلسیم است، زیرا در صورت استفاده از لبنیات مانند شیر، این مکمل بهتر جذب می شود. در حالی که مصرف توامان آن با گوشت و سبزیجات می تواند به نوعی میزان جذب کلسیم موجود در مکمل را کاهش دهد.

وی در خصوص مصرف مکمل پروتئینی (گلوتامین) بیان کرد: این مورد به تاثیر دارو بر کبد و میزان مصرف دارو بستگی دارد، زیرا کبد مسئولیت دفع دارو را بر عهده دارد و کوچکترین کم توجهی در انتخاب محل خرید مکمل، یا استفاده نا به جا از مکمل پروتئینی، می تواند به کبد آسیب برساند.

این داروساز در پایان اظهارداشت: از سوی دیگر بسیاری از مکمل ها جمع آوری شده از باشگاه های ورزشی، حاوی مواد دارویی، هورمونی و کورتونی بوده که بشدت آسیب رسان به بدن هستند و به همین منظور علاوه بر راهنمایی های مربیان ورزشی، باید این گروه از مکمل ها با نظارت متخصصین تغذیه مصرف شوند.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamati.ir