عصب واگ چیست و چه وظیفه ای دارد؟ واگ بلندترین عصب مغزی است که تا داخل شکم ادامه دارد پس می توان حدس زد که چه وظیفه ی مهمی دارد ، با تحریک این رگ می توان بسیاری از مشکلات جسمی را رفع کرد

 

عصب واگ چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

عصب واگ طولانی ترین عصب مغزی است که از ساقه مغز تا اندام های داخلی شکم ادامه می یابد این عصب دهم جمجمه ای از ۱۲ عصب مغز است. با این تعاریف اهمیت آن را تا حدودی دریافتید در این مطلب با تشریح عملکرد عصب واگ راه تحریک و فعال کردن این عصب را برایتان خواهیم گفت تا با استفاده از آنها قدم بزرگی برای حفظ سلامتی خود بردارید.

 

 همه چیز در باره عصب واگ

بدن انسان شامل سیستم های مختلفی است و با هم ارتباط نزدیک دارند از سیستم گوارشی گرفته تا گردش خون. یکی از سیستمهای قوی بدن سیستم اعصاب است که از مغزبه همه ی اندام ها ارتباط دارد و روی همه بخش ها تأثیر می گذارد. 

 

عصب واگ یا همان عصب ریوی معدوی چیست ؟

این عصب یکی از۱۲عصب جمجمه است که ازمغزبه شکم رسیده و با چندین عضو مثل قلب مری کبد ارتباط داردوبلندترین عصب دربدن است که با نام عصب جمجمه شناخته می شود.

این عصب مسئول اعمال غیر ارادی بدن مثل هضم غذا و ضربان قلب است، اگر ارتباط بین تنفس و ضربان قلب رابررسی کنید می بینید که وقتی نفس می کشید ضربان قلب به آرامی افزایش و وقتی به حالت اولیه برمیگردد، ضربان قلب پایین می اید، ضربان قلب را در طول دم و بازدم ثبت کنید، تفاوت بین این دو، تاثیر عصب واگ است.

 

نقش مهم عصب واگ

بهبود هضم

کاهش میگرن

تنظیم قند

خون کاهش

فشار خون

کاهش حمله قلبی

کاهش خطرات قلبی و عروقی

 

عوارض پایین بودن عملکرد عصب واگ

اما پایین بودن عصب واگ مشکلاتی مثل :

خستگی های مزمن

التهابات بالا

دیابت افسردگی

را به همراه دارد.

 

راههای ساده ای برای فعال کردن عصب واگ وجود دارد که شامل

نوشیدن آب خنک

خنده

مصرف غذاهای پروبیوتیک

دوش آب سرد

مدیتیشن

روزه داری

تنفس عمیق به صورت آواز خواندن

نماز خواندن

ماساژ پاها و گردن

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamati.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X