بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا
شما هم جزو کسانی هستید که واکسن آنفلوانزا را برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی تزریق می کنند؟ اما چه زمانی واکسن آنفلوانزا بزنیم؟

چه زمانی واکسن آنفلوانزا بزنیم؟

پرویز طباطبائی متخصص بیماری‌های عفونی کودکان، در خصوص استفاده از واکسن آنفلوانزا اظهار داشت: واکسن آنفلوانزا یکی از واکسن‌هایی است که معمولا برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری توسط پزشکان تجویز می‌شود. اصولا بهترین زمان برای تزریق این واکسن اواخر فصل تابستان یا اوایل فصل پاییز است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه بیماری‌های عفونی به صورت‌های گوناگون و علائم مختلف بروز می‌کنند، توضیح داد: ممکن است بیماری دیگری با علائمی نظیر تب در بزرگسالان بروز کند، به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت این واکسن از بروز این‌گونه بیماری‌ها پیشگیری کند.
طباطبایی با بیان اینکه همه افراد، به ویژه افراد بالای 50 سال و کودکان 6 ماه تا 4 سال می‌توانند واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند، گفت: یک‌بار تزریق این واکسن در بزرگسالان برای پیشگیری از بروز بیماری‌ها کفایت می‌کند، اما بهتر است کودکان پس از اولین تزریق بعد از گذشت یک ماه مجددا از این واکسن استفاده کنند.
افرادی که به بیماری‌های قلبی و ریوی مبتلا هستند، بهتر است در این فصل از واکسن استفاده کنند، به دلیل اینکه این افراد بدن حساس‌تری دارند.
وی در پایان با بیان اینکه این واکسن نمی‌تواند به طور قطعی از بروز آنفلوآنزا پیشگیری کند، بیان کرد: معمولا واکسن‌ها می‌توانند 80 تا 90 درصد از بروز بیماری‌ها پیشگیری کنند و تمام افراد می‌توانند از این واکسن استفاده کنند.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir