مصرف گوشت همراه با ورزش به بهبود خلق و خوی جوانان کم سن و سال کمک می کند، اما در افراد بزرگسال کمی متفاوت است که در این مقاله به آن می پردازیم.

 تفاوت تاثیر مصرف گوشت بر جوانان و بزرگسالان چگونه است؟

خلق و خو در افراد بزرگسال جوان (۱۸ تا ۲۹ سال) به گوشت بستگی دارد

 مطالعه محققان دانشگاه بینگهمتون Binghamton University  آمریکا نشان می دهد افراد جوانی که کمتر از سه وعده در هفته گوشت می خورند و کمتر ورزش می کنند در معرض ریسک بالای ناراحتی روانی قرار دارند.

با این حال، سلامت روان افراد بزرگسال بالغ (بالا ۳۰ سال) به مراتب نسبت به مصرف منظم قهوه و کربوهیدرات ها حساس تر است.

محققان دریافتند خلق و خو در افراد بزرگسال جوان (۱۸ تا ۲۹ سال) به غذا (گوشت) بستگی دارد که امکان دسترسی پیش نیازهای انتقال دهنده های عصبی را در مغز افزایش می دهد. لینا بگداچه، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: "به نظر می رسد خلق و خو افراد بزرگسال جوان به شدت به تشکیل مواد شیمیایی مغز حساس است. مصرف منظم گوشت منجر به تشکیل دو ماده شیمیایی مغز (سروتونین serotonin و دوپامین Dopamine ) شده که برای بهبود اخلاقیات مهم هستند. ورزش منظم هم منجر به تشکیل این دو ماده و سایر انتقال دهنده های عصبی می شود."

مصرف گوشت در جوانان مفید و در بزرگسالان مضر است

به گفته وی، افراد جوانی که کمتر از سه وعده در هفته گوشت (قرمز یا سفید) مصرف می کنند و کمتر از سه بار در هفته ورزش می کنند دچار ناراحتی های روانی چشمگیری هستند.

اما در افراد بزرگسال بالغ، خلق و خو عمدتا وابسته به مواد خوراکی ای است که موجب افزایش دسترسی به آنتی اکسیدان ها (میوه) و همچنین ترک غذاهایی که به نادرستی موجب فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک می شوند (قهوه، شاخص گلوکز بالا و صبحانه نخوردن)، است.

به گفته بگداچه، "با افزایش سن، تشکیل رادیکال های آزاد در بدن افزایش می یابد، از اینرو نیاز ما به آنتی اکسیدان ها افزایش می یابد. رادیکال های آزاد موجب اختلال در عملکرد مغز شده و در نتیجه ریسک ناراحتی روانی افزایش می یابد."

وی در ادامه تاکید می کند: "با افزایش سن توانایی ما در تنظیم و کنترل استرس هم کاهش می یابد، از اینرو اگر مواد خوراکی فعال کننده واکنش استرس (نظیر قهوه و کربوهیدرات بیش از اندازه) مصرف کنیم، احتمالا ناراحتی روانی بیشتری را تجربه خواهیم کرد."

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سروتونین چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : رژیم غذایی دوپامین چیست و چگونه کار می کند

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چه گوشتی بخوریم:گوشت کم چرب یا گوشت پر چرب؟؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 6 مـنـبـع آنـتـی اکـسـیـدان هـا

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آنتی اکسیدان چیست؟ و منابع آنتی اکسیدان و مکمل های ضدپیری کدامند؟گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: mehrnews.com


 
 

 
X