تغییر شکل مغز چگونه امکان پذیر است؟
 برخی عوامل باعث تغییر شکل مغز می شوند که برخی از این تغییرات مثبت و برخی منفی هستند. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

تغییر شکل مغز با عوامل مثبت و منفی را بشناسید

یکی از بزرگ‌ترین یافته‌های اواخر قرن بیستم در تحقیقات مغزی که به تحقیقات اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۸۰ برمی‌گردد این است که مغز مانند آهن سفت و خشن نیست، بلکه مانند پلاستیک انعطاف‌پذیر بوده و در برابر محرک‌های جدید تغییر می‌یابد.

با استفاده از این اطلاعات دانشمندان نوروبیولوژی neurobiology، دانشمندان روان‌شناختی و روانشناسان به فعالیت‌های خود در این زمینه ادامه دادند و در میان یافته‌های آنان مشخص شد که نیروهای خاص موجب تغییر شکل مغز می‌شوند که در ذیل این موارد ذکر می‌شود.

* نوروبیولوژی neurobiology : یا عصب شناسی مطالعه سلول های سیستم عصبی و سازماندهی این سلول ها در مدارهای عملکردی است که اطلاعات را پردازش کرده و رفتار را تنظیم می کنند.

عواملی که باعث تغییر شکل مغز می شوند

1. مراقبه و تمرکز آگاهی شما را افزایش می‌دهد

تغییر شکل مغز چگونه امکان پذیر است؟

تمرکز بالا نه فقط فرد را آرام می‌کند، بلکه قادر است تراکم ماده خاکستری مغز را نیز تغییر دهد که در نتیجه آرامش بیشتری خواهید داشت و حافظه شما پیشرفت خواهد کرد.

تحقیقات سال ۲۰۱۰ نشان داد افرادی که به مدت هشت هفته، روزانه ۳۰ دقیقه تمرین مراقبه داشتند، فعالیت‌های منطقه خاکستری مغز آنان بیشتر بود. نتایج این فعالیت افزایش قشر کمربندی پشتی مغز*  precuneus ، اتصالات گیجگاهی آهیانه ای Temporo-parietal junction و مخچه بود. این افراد در یادگیری، پردازش حافظه، تنظیم احساسات، پردازش خود ارجاعی و در نظر گرفتن دیدگاه، مهارت بیشتری پیدا کردند.

* قشر کمربندی پشتی مغز precuneus : که پیش گوه یا پرکونئوس نیز نامیده می شود، مسئول حافظه چندبخشی، پردازش دیداری-فضایی، و خودآگاهی است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : فواید مراقبه را بدانید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چگونه مراقبه کنیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 20 راه افزایش تمرکز


2. ورزش، موجب تقویت مغز می‌شود

ورزش موجب تغییر مغز و همچنین تغییرات جسمی می‌شود. با انجام ورزش نه تنها حافظه شما بهبود می‌یابد، بلکه مواد شیمیایی خوب مانند آندورفین‌ها* Endorphins و سروتونین serotonin نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه تعداد نورون‌ها در مغز شما رشد می‌کند.

نورون‌ها بسته‌های اطلاعاتی هستند که به طور مداوم از طریق مغز شما حرکت می‌کنند و افزایش تعداد آنها به معنای افزایش توانایی پردازش سریع‌تر و توانایی بیشتری برای یادگیری و نگه‌ داشتن اطلاعات جدید است.

* اندورفین‌ها Endorphins: یا مسکن‌های طبیعی بدن موادی هستند که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می‌شوند و اثر اصلی آنها تسکین درد است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سروتونین چیست؟


3. افسردگی، مغز را کوچک می‌کند

تغییر شکل مغز چگونه امکان پذیر است؟

پیوستن نورون‌ها با یکدیگر، ساختارهای نخاعی به نام دندریت‌ها که شاخه‌های باریک اطلاعاتی هستند را ایجاد می‌کند. در صورت افسردگی و عدم تعادل شیمیایی در مغز، دندریت‌ها Dendrites  منقبض می‌شوند و انقباض آنها موجب تنگ شدن مسیر انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌شود.

* دندریت‌ها Dendrites : زائده‌های رشته مانندی هستند که به جسم سلولی یاخته‌های عصبی (نورون‌ها)، متصل هستند. دندریت ها نقشِ آورنده پیام‌های صادر شده از یاخته حسی مجاور یا یاخته‌های عصبی رده بالاتر به درون یاخته را به عهده دارند. این پیام‌های عصبی، بصورت سیگنال‌های الکتریکی در درازای دندریت ها حرکت می‌کنند.

4. حافظه مانند ماهیچه است

حافظه شبیه ماهیچه است؛ هرچه خاطرات بیشتری به یاد داشته باشیم، کمتر به مراکز ذخیره‌سازی داده‌های خود نیاز خواهیم داشت.

بر اساس تحقیقی که در بین رانندگان تاکسی در لندن صورت گرفت، مشخص شد به دلیل استفاده مکرر آنان از خاطرات خود، ساختار هیپوکامپ آنان تغییر یافته تا بتواند با میزان زیادی از تجربه ناوبری خود هماهنگ شوند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : برای جلوگیری از کوچک شدن مغز این خوراکی ها را هر روز بخورید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 5 راه برای جوان کردن مغز!!گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir