آلودگی هوا ، افزایش هموگلوبین خون و پیامدهای آن
در مورد پیامدهای آلودگی هوا تاکنون مطالب زیادی شنیده اید و اکنون یکی دیگر از پیامدهای آلودگی هوا تغییراتی است که در خون ایجاد می کند!!!

آلودگی هوا چه تغییری در خون ایجاد می کند؟

کریم شمس‌اسنجان، معاون سازمان انتقال خون، در ارتباط با تاثیر آلودگی هوا بر روی خون،‌ اظهار داشت: در روزهای آلوده برای اینکه اکسیژن رسانی در بدن دچار اختلال نشود، سطح هموگلوبین* Hemoglobin خون افزایش می‌یابد.

این اتفاق در واقع وارد شدن بدن به فاز جبرانی بوده تا بتواند اکسیژن بافت‌ها را تامین کند. بنابراین در شهرهای آلوده میزان هموگلوبین افراد بیشتر می‌شود.

* هموگلوبین Hemoglobin: یا hb پروتئینی است که در گلبول‌های قرمز خون وجود دارد و نقش آن حمل نقل اکسیژن و دی اکسیدکربن در خون است.

 میزان افزایش هموگلوبین بستگی به میزان آلودگی هوا و وضعیت جسمانی فرد نیز دارد. به طوری که در سالمندان این وضعیت حادتر است.

آلودگی هوا ، افزایش هموگلوبین خون و پیامدهای آن افزایش هموگلوبین به میزان متوسط به تنهایی عوارضی ندارد ولی اگر این مسئله خیلی شدید شود غلظت خون و ویسکوزیته viscosity خون افزایش می‌یابد. با افزایش غلظت و ویسکوزیته خون، حرکت خون در عروق به سختی انجام شده بنابراین احتمال گرفتگی عروق و بروز سکته قلبی نیز بیشتر خواهد شد.

* ویسکوزیته viscosity : یکی از ویژگی های فیزیکی هر ماده که به میزان اصطکاک مولکولهای آن(بهنگام لغزیدن بر روی یکدیگر) بستگی دارد

در کودکان افزایش سطح هموگلوبین به طور طبیعی بالاتر از سایر افراد است ولی در روزهای آلوده این حالت تشدید پیدا کرده و در واقع اکسیژن رسانی نامناسب در بدن کودک سبب سیانوز Cyanosis می‌شود و کبودی پوست و تنگی نفس را برای کودکان به همراه خواهد داشت.

* سیانوز Cyanosis: یا یَرَقان اَزرَق یکی از نشانه‌های بیماری است که رنگ پوست یا مخاط آبی یا کبود می‌شود. رنگ کبود در اثر حضور هموگلوبین دی‌اکسیژنه در رگ‌های خونی زیر پوست رخ می‌دهد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آلودگی هوا برروی کدام گروه های خونی را بیشتر اثر می گذارد؟!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نوشیدنی های مفید در آلودگی هوا

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مبارزه با آلودگی هوا به کمک طب سنتی
گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: farsnews.com