عوامل موثر بر قرمز شدن گوش چیست؟
 قرمز شدن گوش عارضه ای است که گاهی ممکن است علل مهمی داشته باشد. در این مقاله به مهم ترین علل قرمز شدن گوش ها اشاره می کنیم

 علت قرمز شدن گوش را بدانید

بیماری‌ها و مشکلات مختلفی می‌توانند موجب قرمز شدن گوش‌ها شوند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:


1. قرمز شدن گوش ها به دلیل سندرم گوش قرمز Red ear syndrome

این عارضه بیماری نادری است که باعث قرمزی و سوزش بیرون گوش می‌شود. این مشکل ممکن است برای چند ثانیه یا حتی چندین ساعت ادامه داشته باشد. علت سندرم گوش قرمز مشخص نیست اما در افراد جوان با میگرن مرتبط است.


2.  قرمز شدن گوش ها بر اثر سوزش پوستی

قرمزی و سوزش عوامل شایع قرمزی گوش هستند. افزایش جریان خون در این قسمت به قرمز شدن ناگهانی گوش منجر می‌شود. همچنین سوزش می‌تواند در نتیجه واکنش‌های احساسی از قبیل عصبانیت یا خجالت بوجود آید. این سوزش همچنین می‌تواند بر اثر تغییر سریع در دما، مصرف مواد الکلی و تغییرات هورمونی بروز کند.


3. قرمز شدن گوش ها بر اثر آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی هم ممکن است به قرمز شدن گوش‌ها منجر شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آفتاب سوختگی را با این مواد غذایی درمان کنید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان های خانگی برای آفتاب سوختگی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : روش های درمان آفتاب سوختگی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان آفتاب سوختگی با ویتامین D

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان آفتاب سوختگی پوست در 2 مرحله


4. قرمز شدن گوش ها بر اثر عفونت پوستی

یکی دیگر از دلایل قرمزی گوش عفونت پوست است. عفونت‌های پوستی معمولا از باکتری بوجود می‌آیند که از طریق بریدگی، گزیدگی و خشکی پوست به بدن نفوذ پیدا می‌کند. عفونت‌های پوستی باکتریایی که موجب قرمزی پوست می‌شوند ممکن است ورم گوش‌ها را به همراه داشته باشند. از دیگر علائم عفونت شامل خستگی، تب و لرز است.


5. قرمز شدن گوش ها بر اثر درماتیت سبورئیک*  Seborrhoeic dermatitis

عوامل موثر بر قرمز شدن گوش چیست؟

این عارضه از جمله بیماری‌های پوستی شایع است که موجب قرمزی گوش می‌شود. علت این بیماری مشخص نیست هر چند تصور می‌شود درماتیت سبورئیک با ژنتیک و تعامل سیستم ایمنی با ارگانیسم‌های موجود روی پوست مرتبط است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درماتیت سبوره

*درماتیت سبورئیک  Seborrhoeic dermatitis: نوعی التهاب پوست است که اغلب مزمن و عودکننده است و بیشتر در پوست سر و صورت دیده می‌شود. درماتیت سبورئیک معمولاً با شوره سر همراه است.


6. قرمز شدن گوش ها بر اثر پلی کندریت Polychondritis

این بیماری نادر موجب قرمزی و التهاب غضروف‌ها در تمام نقاط بدن می‌شود. گوش‌ها بیشتر دچار پلی کندریت می‌شوند هرچند دیگر قسمت‌های بدن از قبیل بینی، چشم، مجرای تنفسی و مفاصل هم درگیر می‌شوند.

علت دقیق پلی کندریت مشخص نیست اما محققان معتقدند این بیماری به دلیل عارضه‌ای خود ایمنی است. علاوه بر قرمزی گوش دیگر علائم این بیماری شامل ورم، درد، مشکلات تعادلی و نارسایی شنوایی می‌شود.

درمان قرمز شدن گوش ها

درمان قرمزی گوش به علت بروز آن بستگی دارد. در برخی موارد رفع آن نیازی به درمان ندارد هرچند در موارد جدی‌تر از قبیل عفونت‌ پوستی مصرف آنتی بیوتیک و درمان‌های دیگر تجویز می‌شود.

درمان پلی کندریت هم اغلب شامل محدود کردن علائم برای جلوگیری از آسیب دیدن غضروف‌هاست. همچنین داروهای سیستم ایمنی و کورتیکواستروئید برای کاهش عود کردن علائم بیماری تجویز می‌شود. درمان‌های متعددی برای مقابله با سندرم گوش قرمز توصیه می‌شود اما در حال حاضر درمان استانداردی وجود ندارد. در برخی از افراد داروهای غیر التهابی ضد استروئیدی مفید هستند.


بیشتر بدانید : چرا برآمدگى پشت گوش بوجود می آید و درمان آن چیست؟گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/healthh
منبع: isna.ir