عصاره گیاه جینکو بیلوبا دارویی برای درمان سکته مغزی
 درمان  سکته مغزی و توانبخشی این افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. محققان چینی به تازگی دریافته اند عصاره گیاه جینکو بیلوبا به درمان سکته مغزی ایسکمیک کمک می کند که در ادامه به این مسئله می پردازیم.

 درمان سکته مغزی با عصاره گیاه جینکو بیلوبا

متخصصان چینی دریافتند مصرف روزانه عصاره گیاه جینکو بیلوبا Ginkgo biloba با آسپرین حافظه را تقویت می‌کند. در این بررسی آمده است مصرف ترکیبی عصاره جینکو و آسپرین علاوه بر آنکه حافظه را تقویت می‌کند، می‌تواند عملکرد کنترلی را در افرادی که دچار سکته ایسکمیک ischemic stroke شده‌اند، بهبود دهد. این روش درمانی به طور حائز اهمیتی از مصرف آسپرین به تنهایی موثرتر است.

* سکته ایسکمیک ischemic stroke : این نوع سکته حاصل بسته شدن عروق سرخرگی است که در آن لخته‌های خونی مانع از رسیدن جریان خون به مغز می‌شوند و در این وضعیت مغز با کمبود اکسیژن و موادغذایی مواجه می شود.

در سال بیش از ۷۹۵ هزار نفر در آمریکا دچار سکته مغزی می‌شوند که برابر با یک مورد سکته مغزی در هر ۴۰ ثانیه است. حدود ۸۷ درصد سکته‌ها، ایسمکیک هستند که باعث می‌شود مسیر عروق تامین کننده خون به مغز بسته شود و در بیشتر موارد به دلیل لختگی خون است.

این بسته شدن عروق مغز را از اکسیژن و مواد مغذی محروم می‌سازد که در نهایت به سلول‌های مغز آسیب وارد می‌کند. عوارض جانبی همچون مشکلات فکری و حافظه و از دست دادن کنترل حرکت، در نتیجه این وضعیت بروز می کنند.

 عصاره گیاه جینکو بیلوبا دارویی برای درمان سکته مغزی

در حال حاضر فعال کننده بافتی پلاسمینوژن درمان استاندارد طلایی برای سکته ایسمکیک است که لخته خون موجود در مسیر جریان خون به مغز را از بین می‌برد. هرچند این روش باید در سه ساعت نخست مشاهده علائم سکته به کار گرفته شود و این در حالی است که بیشتر بیماران به موقع به بیمارستان منتقل نمی‌شوند.

به گفته متخصصان به همین دلیل ضرورت دارد روش درمانی جدیدی ارائه شد تا به کاهش صدمات شناختی ناشی از سکته ایسکمیک کمک کند.

متخصصان چینی اظهار داشتند: عصاره جینکو برای هزاران سال در درمان زخم و تسکین افسردگی و اضطراب کاربرد داشته است. همچنین در این بررسی مشخص شد این عصاره برای افرادی که دچار سکته ایسکمیک شده‌اند مفید است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : به بهانه "روز جهانی پیشگیری از سکته مغزی"

اگر می خواهید بیشتر بدانید : وارفارین و سکته مغزی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مصرف این دو ماده موجب سکته‌ مغزی می‌شود

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عبور از هفت خوان سکته مغزیگردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir