عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند
تنها عامل چاقی زیاد غذا خوردن نیست، برخی عادت های نامناسب شبانه نیز باعث چاق شدن می شوند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

این عادت های بد قبل از خواب شما را چاق می کنند

به نقل ازnaturalnewsهنوز برای خیلی از افراد این نکته روشن نیست که بین ابتلا به چاقی و عادات غلط قبل و حتی حین خواب، ارتباط بسیار تنگاتنگی وجود دارد.

در ادامه به برخی از عادت های غلط قبل از خواب که باعث چاقی می شوند، اشاره می کنیم.


1. ورزش شبانه باعث چاقی می شود

درست است که بی تحرکی خود عاملی برای ابتلا به چاقی محسوب می شود، ورزش بیش از حد در هنگام شب نیز خود عاملی برای افزایش دمای بدن و سرکوب آزادی ملاتونین* Melatonin است. ورزش شبانه همچنین می تواند منجر به انتشار بیش از حد دوپامین Dopamine (انتقال دهنده عصبی) و کورتیزول Cortisol (هورمون استرس) شود و مشکلات خواب را ایجاد کند. از انجام ورزش های سنگین ۳ ساعت قبل از خواب باید اجتناب کرد.

* ملاتونین Melatonin : هورمونی که به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک می کند.

2. وب گردی در اواخر شب باعث چاقی می شود

این وضعیت نیز می تواند با تحریک کورتیزول و دوپامین منجر به تداخل با خواب شبانه شود. محققان به همه افراد توصیه می کنند پیش از خواب مانیتورهایشان را خاموش کنند. نور آبی مانیتورها مغز شما را که برای خواب آماده می شود دچار اختلال کرده و خوابیدن را سخت می کند. دقیقا به همین دلیل است که خواندن کتاب های کاغذی قبل از خواب توصیه می شود. فعالیتی که باید جایگزین استفاده از تکنولوژی حین خواب کنید.


3. دیر غذا خوردن در شب باعث چاقی می شود

عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند

مصرف مواد غذایی چند دقیقه قبل از خواب و در اواخر شب، منجر به افزایش سطح انسولین می شود. این روند خود کاهش تولید هورمون ملاتونین را به دنبال دارد و منجر به کاهش کیفیت خواب شبانه می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، توصیه این است که مواد غذایی ۳ ساعت قبل از زمان خواب مصرف شوند.


4. قرارگیری در معرض نورهای شبانه (مانند لامپ ها و دستگاه های دیجیتال) باعث چاقی می شود

عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند

این وضعیت علاوه بر این که با انتشار و تولید ملاتونین تداخل دارد، باعث افزایش تولید هورمون کورتیزول نیز می شود. هورمون کورتیزول که مرتبط با استرس است، خود عاملی برای افزایش وزن شناخته شده و بیشتر منجر به افزایش چاقی شکمی می شود. خاموش کردن دستگاه های دیجیتال در هنگام شب و تاریک نگه داشتن اتاق خواب برای بهبود کیفیت خواب شبانه توصیه می شود.


5. نوشیدن الکل در اواخر شب باعث چاقی می شود

متخصصان می گویند افرادی که الکل مصرف می کنند حتی با وجود ورزش کردن و رژیم گرفتن باز هم نمی توانند وزن خود را کاهش دهند چون این نوشیدنی پرکالری موجب افزایش چاقی شکمی می شود. متخصصان تغذیه تاکید کردند از آنجا که کالری های مایع نمی توانند احساس سیری ایجاد کنند، فرد به مصرف زیادتر آنها تمایل پیدا می کند و همین امر موجب افزایش وزن بیشتر می شود. پیش از این پژوهشگران متوجه شده بودند که اعتیاد به الکل همان نقاطی از مغز را تحریک می‌ کند که در مصرف افراطی خوراکی ها نقش دارند و بنابراین این احتمال وجود دارد که اعتیاد به چنین موادی گرایش به پرخوری را برای فرد افزایش می ‌دهد و خطر چاقی را در پی دارد. با نوشیدن الکل در اواخر شب تاثیر آن چند برابر می شود.


6. اتاق خواب گرم باعث چاقی می شود

اگر می خواهید راحت تر بخوابید، بهتر است درجه حرارت اتاق خوابتان را پایین بیاورید حتی اگر فرد سرمایی هستید. طبق تحقیقات جدید انسیتوی بین المللی سلامت وقتی در اتاق سرد بخوابید بدن شما کالری بیشتری می سوزاند و این برای سلامت تان مفید است.


7. ساعات خواب نامنظم باعث چاقی می شود

شاید بهانه آدم های ناموفق برای بد خوابیدن نداشتن زمان کافی برای خواب باشد در حالیکه آنها اولویت های خود را اشتباه انتخاب کرده اند. خواب کافی برای سلامت شما یک امر ضروریست. تحقیقات متعدد ارتباط قوی بین مشکلات سلامت و فقر خواب پیدا کرده اند. طبق یکی از گزارش های منتشر شده رویترز، مردانی که به مقدار کافی نمی خوابند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت و چاقی قرار دارند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 10 علت پنهان چاقی را بشناسید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علت اصلی چاقی شکم شما یکی از این دلایل ساده است!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 5 عادت مضری که باید از زندگی روزانه تان حذف کنیدگردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: avayesalamat.com