معمولا تصور می شود با نگاه کردن به فرد مورد نظر عاشق می شویم، اما آنچه باعث عاشق شدن می شود، فرایندهای شیمیایی است که در مغز و بدن رخ می دهد که در اینجا به این فرایندهای شیمیایی اشاره می کنیم

تاثیر عاشق شدن بر مغز و بدن چیست؟

این چشم ها یا نگاه شما نیست که باعث می شود عاشق کسی شوید، بلکه عشق مربوط به مواد شیمیایی موجود در مغز و غدد شما می شود.  ترشح هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی باعث ایجاد رضایت شده و ارتباط را در سه مرحله تقویت می کند که در ادامه به تمام این سه مرحله می پردازیم.


1.    شور و اشتیاق

تستوسترون + استروژن

تستوسترون و استروژن، هورمون هایی هستند که توسط بیضه های مرد و تخمدان های زن و به مقدار کم در غدد آدرنال تولید می شوند، حتی قبل از اینکه ذهن شما حقیقت را در مورد تمایل و آرزوی شما ثبت کند، ،  سیگنال های عاشقانه خود را نشان می دهند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : افزایش هورمون تستوسترون در مردان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عوارض تستوسترون پایین در مردان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تستسترون و تمایلات جنسی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : استروژن، هورمونی که باعث زیبایی زنان می شود


2.    جذب شدن

نوراپی نفرین Norepinephrine

 وقتی عاشق می شوید چه اتفاقی در مغز و بدن شما می افتد؟

به پاس غدد آدرنال به خاطر تولید هورمون نوراپی نفرین که باعث ایجاد ضربان قلب می شود؛ این هورمون با آدرنالین در ارتباط است که به افزایش گردش خون کمک می کند و افزایش گردش خون نیز برای برانگیختگی ضروریست.


دوپامین Dopamine

زمانی که شما فرد جنس مخالف خود را می بینید و سعی در برقراری ارتباط دارید، بدن دوپامین را تولید می کند که این انتقال دهنده عصبی باعث افزایش میل و رضایت جنسی می شود. به علاوه دوپامین باعث وابستگی نیز می شود، حسی که باعث می شود دوباره به سمت فرد مورد نظر برگردید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : هورمون شناسی عشق را بخوانید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : هورمون هایی که شما را عاشق و فارغ می کنند !

اگر می خواهید بیشتر بدانید : رژیم غذایی دوپامین چیست و چگونه کار می کند


سروتونین Serotonin

محققان معتقدند زوج های جوان که تازه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده اند، میزان کمتری از انتقال دهنده عصبی سروتونین را دارند. سروتونین به مقدار قابل توجهی در روده تولید می شود. احتمالا ترشح کمتر این انتقال دهنده عصبی باعث تمرکز شما بر روی فرد مورد نظر می شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سروتونین چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نقش سروتونین در پرخاشگری


3.    وابستگی و اتصال

اکسی توسین Oxytocin

مغز این هورمون همدلی یا هورمون عشق را بعد از ارگاسم تولید می کند. تماس پوست با پوست نیز تولید هورمون اکسی توسین را تشدید می کند و به این ترتیب باعث وابستگی بیشتر می شود.

نکته: مدت زمان لازم برای تولید هورمون اکسی توسین در زمان در آغوش گرفتن یک فرد 20 ثانیه است.


وازوپرسین Vasopressin

این هورمون باعث ایجاد تمایل به برقراری ارتباط تنها با یک نفر می شود. این هورمون در ترکیب اکسی توسین و پرولاکتین* Prolactin باعث بروز خستگی بعد از رابطه جنسی در مردان می شود.

* پرولاکتین Prolactin :  هورمونی است که از هیپوفیز(غده ای در مغز) ترشح می شود. هورمون پرولاکتین در طی دوران حاملگی و شیردهی افزایش می یابد. پرولاکتین به طور طبیعی در مقادیر کم در مردان و در زنان غیر باردار وجود دارد. نقش اصلی پرولاکتین، در روند شیردهی (تولید شیر پستان) است.میزان پرولاکتین معمولا در طول بارداری و درست پس از زایمان بالا است.


بیشتر بدانید : وقتی عاشق می شوید چه اتفاقی در مغز و بدن شما می افتد؟تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

 
 

 
X