بدن انسان دارای سیستم پیچیده ای است که بعضی بخش های آن ناشناخته مانده است. در این مقاله حقایقی شگفت انگیز در مورد بدن انسان بیان می کنیم که شاید تاکنون نشنیده باشید.

 بدن انسان و حقایقی جالب در مورد آن

زبان فعالترین عضله بدن

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

عضلات کمی در بدن مانند زبان به سختی کار می کنند. در روز عضله زبان می چرخد تا صداهایی که در زمان صحبت می شنوید، تولید کند و غذایی که می خورید را در دهان بچرخاند. در هنگام خواب هم زبان بزاق را به پایین گلو حرکت می دهد.


روده شما چند متر است؟

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

به طور متوسط روده های شما دارای 7 متر طول است. روده کوچک شما خیلی طولانی است، حدود 6 متر. روده بزرگ قطر بیشتری دارد اما طول آن تنها یک و نیم متر است.


تعداد باورنکردنی باکتری های دهان

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

بهتر است قبل از بوسیدن عزیزانتان کمی فکر کنید. تعداد باکتری های موجود در دهان تنها یک نفر بیشتر از تعداد افراد روی کره زمین است. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان تا حدی باکتری ها را کم می کند و برخی از این باکتری ها نیز در بزاق دهان از بین می روند. در روز 2 لیتر بزاق در دهان تولید می شود. این میزان برای پر کردن یک بطری نوشابه کافیست، با این حال باز هم نمی توان دهان را تمیز در نظر گرفت.


 موجودات زنده ای که روی صورت زندگی می کنند

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

خواندن این بخش ممکن است باعث خارش پوستتان شود. صورت شما میزبان ساس های بسیار کوچکی است که دیدن آنها بسیار سخت است. این حشرات 8 پا و کوچک جفتگیری می کنند، تخم می گذارند و تکثیر می شوند. تمام این اتفاقات روی صورت شما می افتد. خط مو، کاسه چشم و مژه ها مکان های مورد علاقه برای پنهان شدن این موجودات است. برخی از آنها زمانی که صورت خود را با اسکراب می شوییم از بین می روند. این موجودات اگر از کنترل خارج شوند، منجر به بروز مشکلات پوستی و عفونت چشم می شوند.


علت عرق کردن

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

زمانی که خیلی گرم می شوید یا خنکی بدن خود را از دست می دهید، عصب های شما سیگنال هایی ارسال می کند تا میلیون ها غده باز شوند و اجازه خروج عرق داده شود. عرق در قسمت هایی مانند زیر بغل، کف دست ها، پاها، سر و بخش های خصوصی بدن تجمع پیدا می کند. میکروب ها شنا کردن و محیط مرطوب را دوست دارند، بنابراین در بخش هایی از بدن که عرق وجود دارد، جمع می شوند. عرق به خودی خود بوی بدی ندارد، باکتری هایی که با آن ترکیب می شوند باعث بد بو شدن آن می شوند.


گرد و غبار اطرفتان از بدن خودتان می ریزند

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

از گرد و غبار خانه تان خسته شده اید؟ بهتر است بدن خودتان را سرزنش کنید. حدود 70 درصد گرد و غباری که در خانه خود مشاهده می کنید، سلول های مرده انسانی هستند. سالانه حدود 680 گرم سلول مرده پوست تولید می کنید که این میزان معادل سه و نیم فنجان شکر است.


صندلی قدرتمند در بدن

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

ماهیچه سرینی بزرگ Gluteus maximus نام بزرگترین ماهیچه بدن است که در پشت و در قسمت پایین کمر (باسن) قرار دارد. از این عضله دو تا در بدن خود دارید (که هر دو باسن را تشکیل می دهند). این عضلات قدرتمند زمانی که نشسته اید مانند یک بالشت کوچک عمل می کنند، اما وقتی سفت هستند در بهترین حالت خود قرار دارند و این زمانی است که شما راست ایستاده اید.


زیر پوست شما چه خبر است؟

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

زنان و مردان از لحاظ استخوانی متفاوت هستند و دو گونه متفاوت محسوب می شوند. اسکلت یک مرد دارای چانه مربعی، برآمدگی بزرگ ابرو و پیشانی شیب دار است. چانه زنان نوک تیزتر است، خط ابروها کوچک تر است و شیب پیشانی کمتر است. و البته زنان دارای لگن بزرگتری هستند که برای تولد نوزاد اینگونه شکل گرفته است.


استخوان ها دروغ نمی گونید

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

به این تصویر دقیق تر نگاه کنید. این عکس برش خورده یک چوب افرا نیست. داخل استخوان های شما لوله های کوچکی هستند که پر از رگ های خونی است و استئون osteon نامیده می شوند و مانند حلقه های داخل کنده های درختان این لوله ها نیز به استخوان ها چسبیده اند. تعداد این لوله ها در استخوان ها می تواند بین 5 تا 10 سال سن شما را مشخص کند. افراد جوان تر دارای تعداد استئون های کمتر و بزرگ تر هستند.


تغییر رنگ و تغییر بو در ادرار

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

خوردن برخی سبزیجات خاص بر روی شکل و رنگ ادرار شما تاثیر می گذارد. آیا بعد از خوردن لبو ادرار شما قرمز یا صورتی می شود؟ یا بعد از خوردن مارچوبه ادرار شما بدبو می شود؟ نگران نباشید، این علائم نشان دهنده وجود مشکل نیست و برای برخی افراد اتفاق می افتد. دانشمندان معتقدند این تغییر رنگ و بو در ادرار بعد از خوردن برخی سبزیجات می تواند ارثی باشد.


مهمان های ناخوانده در ناف

حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد بدن انسان

دانشمندان به بررسی این بخش از بدن پرداخته اند و بیان می کنند در ناف شما اتفاقات زیادی در حال رخ دادن است. در تحقیقاتی که انجام شد 2400 نوع میکروب مختلف شناسایی شده اند که میکروب ناف نامیده می شوند. آنها مهمان های ناخوانده بدن هستند.تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


 
 

پربیننده های این بخش

 
X