خانه تکانی در ایام آخر سال یک کار رایج در بین خانم هاست، اما اگر نکاتی در این زمینه رعایت نشوند، ممکن است سلامت تان به خطر بیفتد. توصیه می کنیم مطلب زیر را حتما مطالعه نمایید.

 خانه تکانی و نکاتی مهم در مورد آن

دکتر مهرداد ملک ، با اشاره به استفاده بسیار از مواد شوینده در روزهای خانه‌تکانی، گفت: متاسفانه این تفکر وجود دارد که هرچه از این مواد بیشتر استفاده شود، نشانه پاکیزگی بیشتر است، بنابراین در روزهای خانه تکانی شاهد استفاده بسیار از مواد شوینده بویژه سفید کننده‌ها و انواع جرم گیر هستیم.  این مواد شیمیایی بوده و استفاده از آنها مضراتی به همراه دارد، بنابراین باید به میزان حداقلی و در صورت لزوم از آنها استفاده شود.

اولین تاثیر این مواد بر غشای مخاطی و مخاط تنفسی و دستگاه تنفسی است و افراد حتما باید به هنگام استفاده از این مواد از ماسک استفاده کنند. این مواد همچنین تاثیر سویی بر پوست دست دارند و توصیه می‌شود حتما هنگام استفاده از این مواد از دستکش استفاده شود.

تماس طولانی مدت این مواد با پوست دست، چربی پوست را حل کرده و پوست را حساس و تحریک پذیر می‌کند و خشکی پوست را نیز به دنبال دارد.

حتی بعضا در مواردی بر اثر شست و شوی بسیار، پوست‌های حساس دچار اگزمای پوستی می‌شوند و در صورت شست و شوی بسیار و طولانی مدت به مرور خطوط سرانگشتان نیز از بین می‌روند. استفاده طولانی مدت از دستکش‌های پلاستیکی هم موجب افزایش تعریق پوست دست، حساس شدن و آسیب پذیر شدن آن می‌شود.

توصیه می‌شود بیش از 20 دقیقه تا نیم ساعت از این دستکش‌ها استفاده نشود و حتما قبل از پوشیدن دستکش پلاستیکی یک دستکش نخی زیر پوشیده شود.


 مدت استفاده از دستکش در خانه تکانی چند دقیقه است؟

در خصوص ترکیب مواد شوینده با یکدیگر از جمله ترکیب سفید کننده و جرم گیر هشدار داده می شود، این مواد به هیچ عنوان نباید در فضای بسته استفاده شوند و افراد به هنگام استفاده از این مواد برای پیشگیری از رسیدن بخارات آن به چشم باید از عینک استفاده کنند.

خانه تکانی یک نظافت کلی تر منزل و محیط زندگی است، از زنان خانه دار و افرادی که در امر خانه تکانی مشارکت دارند خواسته می شود تا در این زمینه وسواس زیاد به خرج ندهند و امر خانه‌تکانی را آسان بگیرند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خانه تکانی و تاثیرات آن بر سلامت

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خطرات سفید کننده های شیمیایی در خانه تکانی ها مراقب باشیدگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir


 
 

 
X