برای پیشگیری از کمر درد در مسافرت نوروزی به خصوص برای رانندگان باید اصول صحیح نشستن را رعایت نموده و در مسافت های طولانی هر چند ساعتی نگه داشته پیاده روی کنید.

پیشگیری از کمر درد در مسافرت با ماشین

کمردرد مشکلی است که بعضی از مسافران در طول و یا انتهای سفر به آن مبتلا می شوند و رانندگانی هم که سابقه کمردرد دارند ، نگران برگشت درد در طول سفر و درگیر شدن با مشکلات آن هستند . رعایت بعضی از نکات در کاهش احتمال کمردرد در طول مسافرت و رفع این نگرانی ها کمک کننده است .


با این راهکارها سفرهای نوروزی را بدون کمردرد سپری کنید

دکتر کامران آزما متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و عضو هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران  بیان کرد: علل ایجاد کمردرد در حین رانندگی متعدد بوده ولی عمدتا به فاکتورهای شخصی ، فیزیکی واصول ارگونومیک مرتبط است.


رانندگان و سرنشینانی که از قبل مستعد کمردرد باشند و به عبارتی واجد ریسک فاکتورهای ایجاد کمردرد باشند، احتمال ایجاد کمردرد در طول سفر در آنها بیشتر هست این فاکتور ها خود به دو دسته قابل تعدیل و غیر قابل تعدیل تقسیم می شوند.

احتمال وقوع کمردرد هم در جوانان و هم بزرگسالان سیگاری بالاتر از افراد غیر سیگاریست، همچنین اشخاصی که از قبل زندگی کم تحرکی دارند و و از سطح آمادگی جسمانی کمتری برخوردارند، مستعد کمردرد هستند.

در مسافرت و در رانندگی طولانی مدت هم احتمال کمردرد دراین افراد نسبت به افراد غیر سیگاری و در سطح بالاتر آمادگی جسمانی بالاتر ، بیشتر است . سن و جنس از جمله رسیک فاکتورهای غیر قابل تعدیل کمردرد هستند .

ابتلا به کمردرد در رانندگان زن را بیشتر از مردان است، همچنین این احتمال با افزایش سن بالاتر می رود و در رانندگان و سرنشینان مسن تر نسبت به جوانان این احتمال تا دو برابر افزایش می یابد . موارد دیگری هم در ذیل فاکتور های شخصی مطرح هست ، از جمله وضعیت نا مناسب ساختار قامتی و عادات بد در خصوص نشستن است.

636568895158648103.jpg

بدلیل ارتباط وضعیت نشستن مناسب با ارگونومی و صندلی می توان گفت از موارد مهم پیشگیری از کمردرد در مسافرت، صرف کمی وقت قبل از رانندگی جهت تنظیم صندلی خوردو مطابق جثه خود از نظر فاصله صندلی تا فرمان ، ارتقاع و زاویه های نشیمنگاه وقسمت پشتی است.

میزان عقب بودن صندلی بایستی در حدی باشد که پاها نسبتا کشیده باشد و در عین حال در حدی نباشد که زانو ها در سطحی پایین ترمفصل ران قرار بگیرد و یا برای گرفتن فرمان مجبور به نشستن بدون تکیه باشید، همچنین بهتراست زاویه قسمت نشیمنگاه در حدود 10 تا 20 درجه به سمت عقب باشد .

مدت زمان رانندگی هم با میزان بروز کمردرد رابطه مستقیمی دارد و بهتر است در سفر های طولانی مدت هر 2 تا 3 ساعت توقف نموده و چند دقیقه ای پیاده و قدم بزنید.

در خصوص افراد با سابق کمردرد گاهی حتی یک ساعت رانندگی هم می تواند دردسر ساز باشد .انجام چند حرکت کششی ملایم قبل از رانندگی، گرم نگه داشتن ملایم عضلات کمر با گرم کردن برقی پشتی خودرو و یا استفاده از پد های حرارتی برقی و کیسه های آبگرم، استفاده از بالش و کوسن های مخصوص در جهت پرکردن گودی کمر سودمند است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مواد غذایی تسکین دهنده کمردرد

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 6 اشتباه جالب و رایج درباره كمردرد!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کمرم از درد شکست!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نحوه صحیح نشستن هنگام رانندگیگردآوری:گروه سلامت سیمرغ

seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir

 
 

پربیننده های این بخش

 
X