باورهای غلط در مورد تغذیه و برخی بیماری ها در بین مردم وراج دارد که اصلاح آنها کار ساده ای نیست.

 باورهای اشتباهی که پزشکان را کلافه کرده

برخی باورها و اعتقادات در بین مردم وجود دارد که اعتقادات درستی نیست و باید تغییر پیدا کنند. به چند نمونه از این باورهای اشتباه اشاره می کنیم.


۱. هرچه بیشتر آب بنوشید، برای سلامتی‌تان بهتر است

آب می‌تواند سالم‌ترین نوشیدنی برای سلامتی شما باشد، اما قطعا زیاده‌روی در مصرف هر چیزی پیامدهای منفی و مخربی خواهد داشت. زیاده‌روی در مصرف آب در بهترین حالت کاری می‌کند که شما هر ۳۰ دقیقه به دفع ادرار نیاز پیدا کنید و در بدترین حالت هم می‌تواند حتی شما را به کشتن بدهد!

با این‌حال، شیوه مناسبی برای نوشیدن آب به مقدار کافی وجود دارد: به پیام‌های بدن خودتان اعتماد کنید. درواقع، بدن شما بهتر از هر عامل دیگری متوجه می‌شود که دقیقا به چه مقدار آب در طول روز نیاز دارید. بنابراین، شما باید به میزانی آب بنوشید که تشنگی خودتان و علائم ناشی از کم‌آبی بدن را برطرف کنید، نه این‌که بدن خودتان را به‌واسطه نوشیدن مداوم آب تحت فشار قرار بدهید.


۲. گلوتن قطعا برای سلامتی مضر است

امروزه استفاده از مواد غذایی بدون گلوتن و پیروی از رژیم‌های غذایی فاقد گلوتن به یکی از تمایلات مد روز در بخش‌های مختلف جهان تبدیل شده است. درواقع، بسیاری از افراد به همین دلیل تصور می‌کنند که گلوتن (نوعی پروتئین در بعضی از انواع غلات) برای سلامتی مضر است یا باعث افزایش وزن می‌شود. با این‌حال، چنین تصوری لزوما درباره همه انسان‌ها درست از آب درنمی‌آید.

به‌گفته متخصصان، فقط درصدی از انسان‌ها به بیماری سلیاک مبتلا هستند که درصد کمی هم به عدم تحمل گلوتن. باقی انسان‌هایی که در هیچ کدام از دو گروه ذکرشده قرار نمی‌گیرند، هیچ ضرورتی ندارد که گلوتن را از رژیم غذایی‌شات حذف کنند. انواع غلات سبوس‌دار در گروه بهترین منابع برای دریافت فیبر و ویتامین قرار دارند، درحالی که بسیاری از انواع محصولات بدون گلوتن حاوی مقادیر بالاتری از قند‌ها و نگهدارنده‌های مختلف هستند. به‌علاوه، میزان پروتئین و فیبر هم در این محصولات کم است و درنتیجه بیشتر محصولات فاقد گلوتن به گزینه‌هایی نسبتا ناسالم تبدیل می‌شوند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 3 علائم حساسیت به گلوتن یا بیماری سلیاک

اگر می خواهید بیشتر بدانید : رژیم های فاقد گلوتن به این دلایل رد می شوند

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درباره بیماری سلیاک چه می دانید؟


۳. اگر لاغر باشید، می‌توانید هر خوراکی یا غذایی را بخورید

 این باورهای اشتباه شما پزشکان را کلافه کرده

متخصصان تاکید می‌کنند که مصرف خوراکی‌های قندی و انواع هله‌هوله‌ها به سلامتی همه انسان‌ها آسیب می‌رساند، حتی اگر افراد لاغر به چنین کاری دست بزنند. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که رشد سرطان می‌تواند با نوع مواد غذایی مصرفی مرتبط باشد و این ارتباط خصوصا با مصرف مواد غذایی سرشار از ترکیبات قندی بالاتر می‌رود. شما می‌توانید در حد اعتدال از خوراکی‌های شیرین هم استفاده کنید، اما درنهایت برای حفظ سلامتی خودتان باید کیفیت محصولات غذایی را جدی بگیرید.


۴. سرطان پستان، قاتل شماره یک زنان است

سرطان پستان در یکی‌دو دهه اخیر شدیدا مورد توجه زنان بوده است، اما واقعیت‌های آماری نشان می‌دهند که سرطان پستان در بسیاری از کشورهای جهان (مانند آمریکا)، قاتل شماره یک زنان نیست. درواقع، چنین عنوانی به بیماری‌های قلبی اختصاص دارد، نه سرطان پستان. حتی اولین علت در مرگ‌های سرطانی (در میان زنان) نیز به سرطان ریه اختصاص پیدا می‌کند.

به‌گفته متخصصان، همین تصورات نادرست باعث شده‌اند که زنان، نگرش‌های شدیدا افراطی‌ای را نسبت به قضیه سرطان پستان اتخاذ کنند. با این‌که نمی‌توان به‌طور کامل و قطعی از ابتلا به سرطان پستان جلوگیری کرد، ‌اما همچنان می‌توان کارهای زیادی برای کاهش خطر ابتلا به این سرطان انجام داد. تغذیه براساس رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، حفظ وزن در محدوده سالم و صحبت کردن با پزشک درباره سوابق خانوادگی، از مهم‌ترین قواعد برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان هستند.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : behdashtnews.ir


 
 

 
X