دانشمندان به تازگی دریافته اند که چشم ها می توانند بیانگر سلامت قلب شما باشند. اما چطور ممکن است؟ در ادامه به این سوال پاسخ داده می شود.

جشم ها در مورد سلامت قلب شما چه می گویند؟

همه ما این مطلب را شنیده ایم که بیماری های قلبی وعروقی برسلامت چشم ها تاثیر می گذارد اما این که بتوان با معاینه چشم به بیماری های قلبی پی برد، چیز تازه ای است .نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که با معاینه چشم نوجوانان می توان از خطر ابتلای آن ها به بیماری های قلبی و عروقی در آینده باخبر شد.

به گزارش روزنامه دیلی میل، پروفسور بامینی گوپیناث از مرکز پزشکی موسسه وست مد Westmead در استرالیا و نویسنده ارشد این تحقیق گفت: وضعیت سلامتی و ایجاد برخی تغییرات ساختاری درشبکیه با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی ارتباط دارد.

این مطالعه نشان می دهد، نوجوانانی که امتیازهای پایین تری از لحاظ اجتماعی و روانی در زمینه کیفیت زندگی مرتبط با سلامت داشتند دچار تغییرات ساختاری در رگ های خونی شبکیه خود بودند که این موضوع می تواند با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در آینده ارتباط داشته باشد.


گشادی سرخرگ های چشمی

وقتی چشم ها از سلامت قلب شما حرف می زنند

محققان در این مطالعه با بررسی هزار و 600 دانش آموز 11 تا 19 ساله در فاصله زمانی 2009 تا 2011 متوجه شدند که نوجوانان به ویژه نوجوانان پسر که کیفیت زندگی شان درارتباط با سلامتی ضعیف بود، سرخرگ‌های خونی شبکیه شان به طورقابل توجهی گشاد‌تر و سیاهرگ آن ها باریک‌تراز افرادی بود که کیفیت زندگی بهتری داشتند.

محققان گفتند: نتایج مطالعه ما و دیگرمطالعات در طول سال ها نشان می دهد که تغییرات ظریف دررگ های خونی می تواند شاخص امیدوارکننده ای برای تشخیص بیماری های قلبی و عروقی درسال های آینده باشد.


شبکه رگ های خونی وابتلا به افسردگی

نتایج مطالعات قبلی نیز نشان می دهد که میان رگ های خونی باریک شبکیه و ابتلا به افسردگی و اضطراب ارتباط وجود دارد.

محققان گفتند: یافته های مطالعات ما نشان می دهد که می توان در آینده از طریق بررسی کیفیت زندگی مرتبط با سلامت وضعیت سلامت قلب و عروق نوجوانان را ارزیابی کرد.

پیشنهاد :بهتر است سالی یک بار به چشم پزشک مراجعه کنید، حتی اگر مشکلی ندارید .گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com


 
 
 

 
X