سرگیجه در سالمندان و مهم ترین علت های آن
سرگیجه در سالمندان یک مشکل مهمی است که به مهم ترین علت های آن در این مطلب پرداخته می شود.

سرگیجه در سالمندان

سرگیجه معمولا شامل علایمی مانند احساس سبکی سر، گیجی، تاری چشم و عدم تعادل است. معمولا هنگام سرگیجه، فرد حس می کند اتاق به دور سرش می چرخد. بر اساس آمار، حدود 40 درصد افراد بالای 40 سال، حداقل یک بار تجربه سرگیجه را در طول زندگی خود دارند. احتمال بروز سرگیجه در افراد 65 سال به بالا به دلیل فرآیند طبیعی انحطاط برخی سلول ها بیشتر دیده می شود.


به گزارش پایگاه خبری ساینس،علل سرگیجه در سالمندان متفاوت است. سرگیجه یکی از مهمترین دلایل زمین خوردن در سالمندان و شکستن استخوان ها و حتی مرگ است. پوکی استخوان، ضعف ماهیچه ها، کاهش بینایی، مشکلات عروقی، تجویز عینک جدید و سبک زندگی بی تحرک برخی دلایل سرگیجه هستند. ممکن است سرگیجه از عوارض جانبی داروهای سالمند باشد. یکی از مهمترین دلایل سرگیجه، مشکلات مربوط به گوش داخلی است.

در ادامه به برخی از شایع ترین علل سرگیجه در سالمندان اشاره می کنیم.

بیشتر بدانید : راهنمای تصویری برای علل ایجاد سرگیجه و روش های درمان

علت سرگیجه در سالمندان : تغییر وضعیت

سرگیجه در سالمندان و مهم ترین علت های آن

تغییر وضعیت سر، بدن و چشم یکی از مهمترین دلایل سرگیجه در سالمندان است. سرگیجه ناشی از تغییر وضعیت معمولا به دو دلیل سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم یا بی پی پی وی و فشار خون آرتواستاتیک رخ می دهد.

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم یا BPPV عارضه ای است که در آن، بیمار پس از حرکات سر یا تغییرات سریع وضعیتی، از سرگیجه های کوتاه مدت شکایت دارد. علایم بی پی پی وی به ویژه هنگام جابجا شدن به سمت دیگر در حین خواب یا خمیده شدن سر به سمت عقب رخ می دهد. دوره زمانی رخ دادن علایم بسیار کوتاه است و اگر بیمار بدون حرکت باشد، علایم به سرعت مرتفع می شوند. معمولا پس از برطرف شدن علایم، فرد می تواند فعالیت های روزمره خود را ادامه دهد.


درون گوش داخلی بخشی وجود دارد که مسئول تعادل و شنوایی است. این بخش labyrinth نام دارد. در این بخش سنگ های کلسیمی قرار دارند که حرکت می کنند. تکان خوردن این سنگ ها یکی از مهمترین دلایل سرگیجه به ویژه در سالمندان است.


افت ارتواستاتیک فشار خون به صورت کاهش فشار خون سیستولی به میران 20 میلی متر جیوه یا کاهش فشار خون دیاستولی به میزان 10 میلی متر جیوه ظرف مدت سه دقیقه پس از قرار گرفتن در وضعیت ایستاده نسبت به مقادیر فشار خون در حالت های نشسته یا خوابیده تعریف می شود. یکی از دلایل فشار خون ارتو استاتیک می تواند کم آبی باشد. اختلالات سیستم عصبی شامل پارکینسون یا بیماری تیرویید و مشکلات قلبی نیز از دیگر علایم این عارضه هستند. دو سوم سالمندان پس از صرف یک وعده سنگین غذایی به دلیل کاهش فشار خون دچار سرگیجه می شوند.


-سرگیجه ناشی از میگرن یکی دیگر از معضلاتی است که سالمندان مبتلا به این عارضه به آن دچار می شوند.

-آماس گوش درونی از دیگر دلایل سرگیجه است. این بیماری اغلب توسط ویروس ایجاد می شود اما عوامل دیگری مانند عفونت ناشی از باکتری، آسیب به سر، استرس شدید و آلرژی و عوارض جانبی برخی دارو ها نیز می توانند علل بیماری باشند.

-استرس و واکنش های عصبی نیز از دیگر دلایل سرگیجه هستند.

-سکته مغزی و آسیب به ماده سفید مغز از دیگر دلایل سرگیجه هستند.

-اختلالات متابولیک از قبیل کم آبی بدن، دیابت، قند خون بالا و کاهش قند خون از دیگر دلایل سرگیجه هستند.

-کمبود ویتامین B6 و B12 نیز از دلایل سرگیجه محسوب می شوند.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : irna.ir