خوردن 12 تخم مرغ در هفته خطرناک است؟
تخم مرغ از مواد غذایی پر مصرف است که باورهای اشتباه زیادی هم در مورد آن رواج دارد.

خوردن 12 تخم مرغ در هفته

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف 12 تخم مرغ در هفته خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را در افراد مبتلا به وضعیت های پیش دیابت و دیابت نوع 2 افزایش نمی دهد.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه سیدنی استرالیا در یک دوره یکساله انجام شد، در واقع بسط دهنده نتایج مطالعه ای است که پیش از این در یک دوره سه ماهه انجام شده بود.

به گزارش پایگاه اینترنتی یورک الرت،در آزمایش اولیه، هدف حفظ وزن افراد شرکت کننده در مطالعه در حین حفظ یک رژیم غذایی پر تخم مرغ (12 تخم مرغ در هفته) و یا یک رژیم کم تخم مرغ (کمتر از دو تخم مرغ در هفته ) بود. نتیجه این مطالعه در پایان سه ماه هیچ تفاوتی میان عوامل خطر ساز ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در میان این دو گروه نشان نداد.

این افراد برای سه ماه دیگر در حین حفظ رژیم غذایی پر تخم مرغ و کم تخم مرغ خود تحت یک رژیم غذایی کاهش وزن نیز قرار گرفتند. سپس محققان آنها را در حین حفظ رژیم غذایی پر تخم مرغ و کم تخم مرغ خود برای شش ماه دیگر که در مجموع 12 ماه می شد، مورد پیگیری قرار دادند.

در تمامی این مراحل هیچ تغییرات نامطلوبی در عوامل خطر ساز ابتلا به بیماری قلبی و عروقی و کاهش وزن در میان افراد این دو گروه مشاهده نشد.

محققان خاطر نشان کردند که به رغم توصیه های مختلف در مورد میزان سالم مصرف تخم مرغ برای افراد مبتلا به وضعیت های پیش دیابت و دیابت نوع دو ، تحقیق ما نشان می دهد که مردم برای رعایت یک رژیم غذایی سالم نیازی به کاهش مصرف تخم مرغ خود ندارند.

آنها تاکید کردند که یک رژیم غذایی سالم به همان صورتی که در این مطالعه مورد تایید قرار می گیرد شامل جایگزینی چربی های اشباع شده (مانند کره) با چربی های مونو سدیم و غیر اشباع شده (مانند روغن آووکادو و روغن زیتون) است.

خوردن 12 تخم مرغ در هفته خطرناک است؟

در مطالعه آخر، محققان با ردیابی طیف وسیعی از عوامل خطرساز قلبی و عروقی از جمله کلسترول، قند خون و فشار خون متوجه شدند که هیچ تفاوت قابل ملاحظه ای میان گروه هایی که تخم مرغ زیاد مصرف می کردند و گروهی که تخم مرغ کم مصرف می کردند، مشاهده نشد.

محققان می گویند، درحالیکه تخم مرغ کلسترول بالایی دارد و افراد مبتلا به دیابت نوع دو سطوح بالاتری از کلسترول بد (LDL) دارند، اما این مطالعه از نتایج مطالعات موجود که نشان می دهند مصرف تخم مرغ تاثیر کمی بر سطح کلسترول خون دارد، حمایت می کند.

محققان به دلیل فواید بالقوه سلامتی تخم مرغ برای افراد مبتلا به وضعیت های پیش دیابت و دیابت نوع دو و نیز عموم مردم ، نتایج این مطالعه را حائز اهمیت عنوان کردند.

تخم مرغ منبعی از پروتیین و ریز مغذی هایی است که می تواند از طیف وسیعی از عوامل سلامتی و رژیم غذایی از جمله کمک به تنظیم مصرف چربی و کربوهیدارت، سلامت چشم و قلب و نیز برخورداری از رگ های خونی سالم و بارداری های سالم حمایت کند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تخم مرغ محلی بخوریم یا نه؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بعد از خوردن تخم مرغ این 12 اتفاق در بدنتان می افتدگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : irna.ir