مصرف دارو در ماه رمضان با توجه به تغییرات ایجاد شده در الگو و زمان غذا خوردن اهمیت بیشتری پیدا می کند که در این مطلب به آن می پردازیم.

مصرف دارو در ماه رمضان

دکتر عباس اخگری، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان اینکه مصرف آب و مایعات نقش بسیار مهمی در دفع داروها و متابولیت‌های ناشی از آنها دارد، اظهار داشت: در صورت روزه داری، بیماران در فاصله افطار تا سحر باید به میزان کافی آب و مایعات بنوشند.

در صورتیکه لازم است دارویی با معده خالی مصرف شود بهترین زمان مصرف دارو یک ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطار است.

روزه داران تحت هیچ شرایطی وعده‌های دارویی خود را به صورت خودسرانه قطع نکنند، تغییر در زمان استفاده از دارو ممکن است در روند درمان اختلال وارد کند.

قطع ناگهانی برخی از داروها مانند بیماری صرع بسیار خطرناک است، اثر بخشی بسیاری از داروها ارتباط مستقیمی با مصرف به موقع آن در زمان معین دارد بنابراین بیماران در زمان روزه داری به صورت خودسرانه نوبت داروی خود را قطع نکنند.

مصرف دارو در ماه رمضان چگونه است؟

آنتی بیوتیک‌ها از جمله داروهایی هستند که باید در زمان مشخص مصرف شوند و امکان تغییر ساعت آنها وجود ندارد، اما پزشک معالج شما می‌تواند با در نظر گرفتن نوع بیماری شما آنتی بیوتیکی را انتخاب کند که با برنامه روزه داری شما تداخل پیدا نکند.

بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه مبارک رمضان تحت بررسی پزشکی قرار گیرند. بیماران باید از نظر سطح قند، فشار خون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش گردند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه رمضان تعیین می شود.

بیمارانی که انسولین مصرف می‌کنند باید با پزشک خود مشورت کنند و در تمام بیماران دیابتی تنظیم و کنترل مرتب قند خون بسیار مهم است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سحری و افطاری چی بخوریم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : زولبیا و بامیه در ماه رمضان نخورید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : روزه را با چه غذایی افطار کنیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : در ماه رمضان مکمل بخوریم یا نخوریم؟گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : tasnimnews.com


 
 
 

 
X