جلوگیری از خارش نیش پشه
نیش پشه در تابستان بسیاری از ما را آزار می دهد. در این مطلب به چند روش ساده و خانگی برای جلوگیری و درمان خارش نیش پشه اشاره می کنیم.

رفع خارش نیش پشه

هر ساله افراد بسیاری توسط پشه ها نیش زده می شوند، اما نیش پشه می تواند اثر متفاوتی بر هر فرد داشته باشد. به گزارش ریدرز دایجست، زمانی که پشه نیش می زند، خون میزبان را می مکد، در شرایطی که مقداری از بزاق خود را به بدن وی تزریق می کند. بزاق پشه حاوی یک ضد انعقاد و برخی پروتئین ها است.

پروتئین ها مواد خارجی هستند که واکنش سیستم ایمنی را موجب می شوند. سیستم ایمنی بدن برای مقابله با این پروتئین ها هیستامین ترشح می کند که این ترکیب به گلبول های سفید خون در دسترسی به محل تحت تاثیر قرار گرفته کمک می کند. هیستامین همان چیزیست که موجب خارش، التهاب و تورم در محل نیش پشه می شود.

خارش ناشی از نیش پشه آزاردهنده است و از این رو آشنایی با روش هایی که می توانید با آن مقابله کنید می تواند مفید باشد.


لیمو

لیمو از ویژگی های ضد التهاب، ضد باکتری، و بی حس کنندگی برخوردار است که آن را به یک درمان طبیعی مفید برای نیش پشه تبدیل می کنند. تنها یک لیمو را برش زده و قسمت داخلی این میوه را روی محل نیش پشه بمالید تا تسکین فوری را تجربه کنید. استفاده از آبلیمو تازه نیز در کاهش احتمال ابتلا به عفونت نقش دارد. البته از لیمو به عنوان اقدامی پیشگیرانه پیش از ترک خانه و رفتن به فضای آزاد استفاده نکنید. این کار نه تنها ناکارآمد است، بلکه قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید می تواند موجب ظهور تاول نیز بشود.


آلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی بیش از 130 ترکیب فعال و 30 اسید آمینه مفید برای پوست است. همچنین، آلوئه ورا یک عامل بی حس کننده طبیعی است و بر همین اساس در تسکین خارش و تورم ناشی از نیش پشه موثر عمل می کند. این گیاه به کاهش درد، خارش، و تورم کمک می کند و روند بهبودی را تسریع می کند. ژل درون برگ آلوئه ورا را می توانید به صورت مستقیم روی محل نیش پشه بمالید.


جوش شیرین

جوش شیرین حاوی ترکیبات قلیایی ملایم است که به خنثی کردن تعادل pH پوست کمک کرده و این ماده را به یک درمان طبیعی عالی برای نیش پشه تبدیل می کند. جوش شیرین التهاب اطراف محل نیش پشه را کاهش می دهد که به تسکین درد و خارش منتج می شود. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقدار کافی آب ترکیب کنید تا ترکیبی خمیر مانند شکل بگیرد. این خمیر را روی محل نیش پشه قرار داده و اجازه دهید 10 دقیقه به همین شکل باقی بماند و سپس موضع را با آب شستشو دهید.


عسل

مطالعات بسیاری ارزش پزشکی عسل خام را نشان داده اند. عسل از ویژگی های ضد باکتری و ضد التهاب سود می برد که آن را به گزینه محبوب برای بسیاری از درمان های خانگی تبدیل می کنند. زمانی که موضوع تسکین خارش نیش مطرح می شود، عسل گزینه ای عالی محسوب می شود. یک قطره عسل را روی محل نیش پشه ریخته تا تسکین تقریبا فوری را تجربه کنید. تا زمانی که خارش و تورم از بین برود می توانید این کار را انجام دهید.


سیر

نیش پشه,خارش نیش پشه,خارش

سیر یک درمان طبیعی برای نیش پشه محسوب می شود که به کاهش تورم و خارش کمک می کند و از نیش خوردن نیز پیشگیری می کند. پشه ها و بسیاری حشرات دیگر نمی توانند بوی سیر را تحمل کنند. مصرف یک وعده غذایی حاوی سیر پیش از رفتن به فضای آزاد نیز می تواند در دفع پشه ها مفید باشد. اگر پشه شما را نیش زده است، می توانید سیر له شده را به صورت مستقیم روی محل نیش قرار دهید. اجازه دهید چند دقیقه به همان حالت باقی بماند و سپس موضع را با آب شستشو دهید.


یخ

یخ یکی از روش های ساده اما موثر برای تسکین نیش پشه است. سرما درمانی اعصابی که خارش و درد را تحریک می کنند، بی حس می کند، از این رو دیگر آنها را احساس نخواهید کرد. دماهای سرد میزان مواد التهابی در محل نیش خوردگی را نیز محدود می کنند که تورم کمتر و تسکین فوری را به همراه دارد.


سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان طبیعی معمول برای بسیاری مشکلات سلامت، از جمله تسکین نیش حشرات است. این ماده از ویژگی های ضد التهاب و ضد باکتری برخوردار است که آن را به راه حلی عالی برای ضد عفونی کردن و تسکین نیش پشه تبدیل می کنند. اگر پشه ها نقاط مختلف بدن شما را نیش زده اند می تواند دو تا سه فنجان سرکه سیب را درون یک وان آب گرم ریخته و حداقل 10 تا 15 دقیقه در آن قرار بگیرید. اگر تعداد نیش پشه ها محدود است، مقداری پنبه را در سرکه سیب خیس کرده و محل نیش را به سرکه آغشته کنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 14 درمان فوری برای نیش پشه

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چگونه علائم نیش و گزیدگی انواع حشرات را تشخیص دهیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : در صورت گزیدگی با نیش پشه، این کارها را نکنید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : واکنش بدنتان نسبت به نیش پشه ها چگونه استگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com