بهترین زمان برای نوشیدن آب در طول روز و از بیداری تا خواب
نوشیدن آب به اندازه کافی در طول روز اهمیت زیادی دارد، اما اینکه چه زمانی آب بنوشید هم از اهمیت زیادی برخوردار است که اشاره زیادی به آن نشده، در این مطلب بهترین زمان برای نوشیدن آب در طول روز بیان می شود 

 بهترین زمان نوشیدن آب چه زمانی است؟

شاید با خود بگویید که مهم نوشیدن آب به میزان کافی است و این که چه زمانی در طول روز مصرف شود، تفاوت چندانی ایجاد نمی کند و در شرایطی که این موضوع درست است، اما برخی پژوهش ها نشان داده اند که با نوشیدن آب در زمان هایی مشخص از روز می توانید فواید سلامت این کار را هرچه بیشتر افزایش داده و فرآیندهای درونی بدن را بهبود ببخشید.

علم نشان داده است که نوشیدن آب در زمان درست طی روز می تواند به پیشگیری از برخی مشکلات رایج مانند معده درد، سندرم روده تحریک پذیر، نفخ، خستگی، پرخوری، فشار خون بالا، یبوست و حتی حمله قلبی و سکته مغزی کمک کند.


 نوشیدن آب پس از بیدار شدن از خواب

 نخستین لیوان آب روزانه خود را باید درست پس از بیدار شدن از خواب بنوشید. نوشیدن آب با معده خالی هنگام صبح می تواند فواید جالب توجهی برای بدن به همراه داشته باشد. در واقع، نوشیدن آب ولرم نخستین کاری است که افراد بسیاری در ژاپن انجام می دهند.

نوشیدن یک یا دو لیوان آب پس از بیدار شدن از خواب، مغز و بدن را از حالت خواب خارج کرده و در حالت آماده به کار قرار می دهد. همچنین، این اقدام به حذف سموم و رادیکال های آزاد انباشته شده در دستگاه گردش خون طی شب گذشته کمک می کند، از این رو، به پاکسازی و پالایش اندام های داخلی بدن کمک می شود. تاکید می شود که آب سرد ننوشید و بهتر است آب یه صورت ولرم و نزیدک به دمای داخلی بدن باشد.


 نوشیدن آب پیش از وعده های غذایی
آب

 حدود 30 دقیقه پیش از هر وعده غذایی روزانه خود یک لیوان آب بنوشید زیرا این کار به بهبود شرایط گوارش کمک می کند و میزان کالری مصرفی را زیر کنترل نگه می دارد. آب نه تنها روده های شما را برای ورود غذای مصرفی آماده می کند، بلکه از پرخوری پیشگیری نیز می کند زیرا احساس سیری سریع‌تر را به همراه دارد.


نوشیدن آب پیش از استحمام

 نوشیدن یک لیوان پیش از استحمام می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. آب مصرفی باید گرم باشد تا به گشاد شدن رگ های خونی کمک کند که کاهش فشار خون را به همراه دارد. افزون بر این، نوشیدن آب سطوح سدیم را در بدن کاهش می دهد که هرچه بیشتر به کاهش فشار خون کمک می کند.


 نوشیدن آب پیش از خواب
نوشیدن آب

 اگر پیش از خواب بدن شما به طور کامل هیدراته شده باشد، خطر حمله قلبی و سکته مغزی هرچه بیشتر کاهش می یابد زیرا کم آبی بدن از عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی عروقی محسوب می شود. حمله قلبی بیشتر هنگام صبح رخ می دهد زیرا خون به واسطه کمبود آب غلیظ‌تر است.

همچنین، کمبود آب بدن می تواند اثر منفی بر خلق و خوی انسان داشته باشد که می تواند بر چرخه خواب-بیداری کلی انسان اثرگذار باشد.

البته، نوشیدن آب نباید خیلی نزدیک به زمان خواب انجام شود زیرا ممکن است نیاز به دفع ادرار شبانه را به همراه داشته و در خواب شما اختلال ایجاد کند.


بیشتر بدانید : آب چاق می کند یا لاغر؟

بیشتر بدانید : نوشیدن آب در صبح ناشتا این 7 فایده را برای شما دارد

بیشتر بدانید : لاغری فقط با نوشیدن صحیح آب

بیشتر بدانید : روزی 8 لیوان آب بخوریم یا نه؟

بیشتر بدانید : تاثیرات وحشتناک کم آبی بر مغز


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ 
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com