مشکلات دست ها که نشان دهنده بیماری است
مشاهده ظاهر دست ها می تواند علایمی از بیماری های درونی را به شما نشان دهد

علایم بیماری ها که در دست ها بروز می کند

 مشاهده وضعیت و ظاهر دست ها می تواند به شما سر نخ هایی در مورد وضعیت سلامت عمومی تان دهد تا قادر باشید شرایط مختلف پزشکی را تشخیص زودهنگام دهید.

در اینجا 9 مشکل بهداشتی که اولین بار ممکن است علائمشان در دست ها بروز کند، معرفی شده اند:


لرزش انگشتان دست:

اگرچه شاید ناشی از حمل بار سنگین باشد، اما در مواردی که این علامت بدون هیچ دلیلی ظاهر می شود، ناشی از کمبود ویتامین های ب 12، ب 6، ب 1، و ویتامین ای است.


تورم دست ها:

ماساژ دست

تورم دست ها ممکن است ناشی از گرما یا خوردن بیش از حد نمک باشد با این حال تورم طولانی مدت می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری های عروقی باشد.


تغییر رنگ ناخن ها:

اگر می بینید ناخن های شما تغییر رنگ می دهند، ممکن است به این دلیل باشد که سطوح هموگلوبین خون تان کم است و دچار کم خونی هستید.


درد انگشت شست و انگشت اشاره:

این نوع درد همراه با احساس سوزن سوزن شدن و سوزش می تواند نشانه ای از ابتلا به سندرم تونل کارپ باشد. این سندرم منجر به تورم مچ دست و فشار بر عصب می شود و یک سری احساسات بسیار ناخوشایند را به همراه دارد. سندرم تونل کارپ در میان نوازندگان موسیقی و کاربران کامپیوتر رایج است.


زخم هایی که دیر خوب می شوند:

کبوی و زخم طولانی مدت روی دست ها نشانه ای از ابتلا به دیابت است. اگر این مشکل را همراه با گرسنگی، تشنگی دائم و احساس سوزن سوزن شدن در دست و پا دارید، در اسرع وقت برای تشخیص دیابت به پزشک تان مراجعه کنید.


تغییر رنگ انگشتان:

این علامت به چند دلیل خود را نشان می دهد که یکی از آن استرس و یا بلند کردن بارهای سنگین است. با این حال تغییر رنگ انگشتان دست همراه با خارش، درد، سوزن سوزن شدن و بی حسی می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری ستون فقرات یا مشکلات عروق خونی باشد.


عرق کردن بیش از حد:

اگر متوجه تعریق غیر عادی در دست هایتان شدید، می تواند نشانه ای از ابتلا به هایپرهیدروزیس کف دست باشد.

بیشتر بدانید : علت عرق کف دست چیست؟


ضعف ناخن ها:

اگر متوجه شدید که ناخن هایتان به راحتی می شکنند، می تواند ناشی از استفاده از محلول های پاک کننده و طیف وسیعی از روش های نادرست مراقبت از ناخن ها باشد. با این حال این نشانه همراه با ضعف و خستگی و درد مفصلی نشانه ای از ابتلا به بیماری تیروئید نیز هست.


دستان همیشه سرد:

سردی همیشگی دست ها همراه با تغییر رنگ پوست نشانه ای از مشکلات گردش خون یا مشکلات سیستم عصبی است و برای تشخیص آن باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.


بیشتر بدانید : علت ایجاد گزگز دست و روش های درمان آن

بیشتر بدانید : آموزش تصویری ماساژ برای تسکین درد مفاصل دست و انگشتان

بیشتر بدانید : لرزش دست در جوانی نشانه چیست؟گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : iec.behdasht.gov.ir