معمولا به ورزشکاران توصیه می شود برای پیشگیری از کم آبی بدن حین ورزش آب بنوشند ولی زیاده روی در این کار می تواند خطرساز باشد

آب نوشیدن بیش از حد در ورزش منجر به مرگ می شود

بهترین راهکار برای ورزشکارانی که نگران از دست رفتن آب بدن خود هستند نوشیدن آب در زمانی است که احساس تشنگی می کنند تا مبادا موجب آبرسانی بیش از حد به بدن و ابتلا به بیماری هیپوناترمی شوند.

 هیپوناترمی ناشی از کاهش میزان یون سدیم در خون است. هیپوناترمی مرتبط با ورزش زمانی رخ می‌دهد که نوشیدن بیش از حد آب، بر توانایی کلیه‌ها برای دفع آب اضافی غلبه می‌کند و سدیم در بدن رقیق شده و باعث التهاب سلول‌ها می می‌شود که می‌تواند خطر مرگ به دنبال داشته باشد.

بیشتر بدانید : شیر کاکائو بهترین نوشیدنی بعد از ورزش

بیشتر بدانید : ترکیبات یک نوشیدنی ورزشی

نوشیدن آب هنگام ورزش

دکتر «جیمز وینگر»، پزشک ورزشی در مرکز پزشکی دانشگاه لویولا آمریکا، می‌گوید: «هیچ کس بر اثر از دست دادن آب بدن در میدان‌های ورزشی جان خود را از دست نداده است اما ورزشکاران در موارد نادر بر اثر آبرسانی بیش از حد به بدن، جان خود را از دست داده اند.»

در توصیه‌های آبرسانی به بدن بر نوشیدن حدود ۸ اونس (۲۳۶ میلی لیتر) آب در هر ۲۰ دقیقه ورزش تاکید می‌شود ولی بسیاری از مربیان ورزشکاران را به مصرف آب بیشتری از این میزان به منظور جلوگیری از از دست دادن آب بدن، گرفتگی عضلات و گرمازدگی راهنمایی می‌کنند.

این در حالی است که به گفته وینگر، گرفتگی عضلات و گرمازدگی در هنگام ورزش بر اثر از دست دادن آب بدن نیست.

بیشتر بدانید : بهترین و بدترین نوشیدنی ها برای سلامت بدن

بیشتر بدانید : هنگام ورزش و تمرین چه بنوشیم؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : mernews.ir


 
 

 
X