سرطان زا بودن رادیولوژی و سی تی اسکن واقعیت دارد؟
سی تی اسکن و رادیو لوژی برای تشخیص برخی بیماری های ضروری است ولی پزشک با معاینه و  مشاوره بالینی باید تجویز آن ها را تا حد ممکن کاهش دهد

آیا سی تی اسکن و رادیولوژی سرطان زا هستند

رضا جعفری کارشناس ارشد رادیوبیلوژی  گفت در حوزه ی پاراکلینیک ارتباطی بین پزشک و رادیولوژیست وکارشناس رادیولوژی وجود ندارد وهمین امر باعث افزایش درخواست های سی تی اسکن و رادیو لو ژی می شود .

 این کارشناس گفت در تحقیقی که در دانشگاه اصفهان در سال 96 انجام شد حدود 78/3 درصد از درخواست های منجر به جواب نرمال شد این نشان می دهد با مشورت یا معاینه بالینی بهتر این درخواست ها به تعداد قابل توجهی کاهش یابد .

بیشتر بدانید : راديولوژی كبد و كليه با تلفن همراه!!

بیشتر بدانید : سی تی اسکن عامل بروز سرطان خون

دکتر در حال تماشای عکس رادیولوژی

در یک سی تی اسکن ریه حدود 120 برابر یک رادیو گرافی قفسه ی سینه اشعه ایکس جذب بیمار می شود.

متاسفانه برخلاف خیلی از کشورها که ngoها وارگان هی دولتی نظارت شدیدی بر دوز جذبی بیماران دارند:متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست وانجمن علوم پرتونگاری باوجود کارشناسان مطلع وآگاه واعلام آمادگی برای کمک به کاهش دوز جذبی جامعه هنوز مورد استقبال دستگاهای متولی قرار نگرفته است.

جعفری گفت در اهمیت ثبت وکنترل دوز جذبی مردم باید بگویم که طی تحقیقی که درسال 2007 در آمریکا صورت گرفته است ازمیان 70 میلیون سی تی اسکن صورت گرفته که تحت آزمایش با اشعه ی ایکس قرار گرفته اند 2900 انواع سرطان در سال بعد از آن به واسطه پرتو گیری ها از این سی تی اسکن ها گزارش شده است واین نشان می دهد ما باید مراقبت جدی کنیم
بیشتر بدانید : در چه مواردی پزشک برای زنان عکس رنگی از رحم تجویز می کند؟

بیشتر بدانید : سی.تی.اسکن برای بدن ضرر دارد؟گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : رادیو سلامت