آب یکی از بهترین و مهمترین نوشیدنی ها برای بدن انسان است که تاکنون زیاد در مورد تاثیر آب اسیدی یا قلیایی بر بدن انسان صحبت نشده، در این مطلب به این مسئله پرداخته می شود

 آب اسیدی بهتر است یا آب قلیایی؟

سید مصطفی عربی، متخصص تغذیه در مورد آب آشامیدنی نکاتی را بیان می کند. 

آیا تا به حال آب گازدار خورده اید ؟ آب گازدار در کنار آب های معدنی در  ویترین  مغازه ها خودنمایی می کندو تولید کنندگان آن هم ادعا می کنند که خواص منحصر به فردی دارد از جمله آب کربناته کالری و شکر ندارد و باعث طراوت و تازگی دهانتان می شود ونوشیدن آن احساس سیری ایجاد می کند.

در ادامه ویژگی های این آب ها را بررسی می کنیم :

 آب بهترین و گواراترین نوشیدنی است که درطبیعت وجود دارد . آب معمولی نه خاصیت اسیدی دارد و نه خاصیت بازی که به اصطلاح به آن خنثی می گویند. اما هرقدر املاح و ترکیبات معدنی آن مانند کلسیم و منیزیم افزایش پیدا کند، درجه اسیدی آن کم و به درجه بازی آن افزوده می شود  و درنهایت آب های معدنی، آب های قلیایی هستند.

بیشتر بدانید : بهترین زمان برای نوشیدن آب در طول روز و از بیداری تا خواب

بیشتر بدانید : آب معدنی مفید است؟ + شرایط نگهداری از آب معدنی

آیا اسیدی یا قلیایی بودن آب تاثیری برسلامت دارد؟

قطعا بله. از آن جایی که خداوند حکیم است، هر چه را به صورت طبیعی آفریده  قطعا بی حکمت نیست . آبی که خنثی باشد هیچ گونه تاثیر سوئی بر سلامت دهان و دندان ندارد و از طرفی مشکلات گوارشی را افزایش نخواهد داد.


تاثیر آب اسیدی بر بدن 
آب

 آب اسیدی ازآن جایی که اسیدی است و خاصیت خورندگی دارد به افزایش فرسایش مینای دندان منجر می شود و پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. 

از طرفی در افرادی که مشکلات گوارشی مانند ورم معده یا گاستریت، التهاب مری زخم معده یا ریفلاکس  دارند، دریافت اسید اضافه به تشدید مشکلات گوارشی آن ها منجر می شود و به ویژه افزایش ریفلاکس و تشدید نفخ را به همراه دارد.

لذا مصرف مکرر آن به خصوص به افرادی که مشکلات گوارشی یا پوسیدگی های وسیع دندانی دارند، اصلا توصیه نمی شود.

بیشتر بدانید : رفلاکس معده | علت رفلاکس معده و درمان آن

بیشتر بدانید : 10 علامت زخم معده را بشناسید


آب قلیایی فیلتر های خانگی

آب های معدنی که به صورت طبیعی وجود دارد به علت داشتن املاح بالا، خاصیت قلیایی دارد و می تواند منجر به کم شدن اسید معده  و کاهش مشکلات گوارشی در بعضی از افراد شود و از طرفی املاح کلسیم و منیزیم آن منجر به بهبود تامین کلسیم بدن می شود.

به تازگی نتایج مطالعاتی نشان داده که آب های معدنی طبیعی منجر به کاهش تجمعات اسید اوریک در بدن و کاهش دردهای مفاصل می شود. نکته ای که وجود دارد این است که آیا همه آب های قلیایی که توسط فیلتر ها ایجاد می شوند مثل آب های معدنی طبیعی مفیدند؟ پاسخ منفی است .

این آب هادر بیشتر موارد با کربن قلیایی می شوند و خاصیت قلیایی خود را از املاح معدنی دریافت نمی کنند، به همین علت برای تامین املاح مناسب نیستند. همچنین دریافت مکرر کربن، ممکن است در ایجاد بعضی بیماری ها موثر باشد. 

در افرادی که دچار عفونت معده ( هیلوباکترپیلوری) باشند، دریافت مکرر و زیاد آب های قلیایی شده با فیلتر شاید به علت خنثی کردن اسید معده در کوتاه مدت علایم گوارشی را تخفیف دهد اما به علت قلیایی کردن زیاد معده، احتمال رشد افراطی این باکتری در معده و سرطان را بالا خواهد برد. درخصوص دوغ ها و نوشابه های گازدار نیز همین موارد صدق خواهد کرد.

آب گازدار، اسیدی است . دی اکسیدکربن و آب، طی یک واکنش شیمیایی، اسید کربنیک تولید می‌کنند؛ نوعی اسید ضعیف که ثابت شده همان گیرنده‌های عصبی را در دهان شما تحریک می‌کند.این تحریک نوعی سوزش و گزش در دهان به وجود می‌آورد که برای بسیاری افراد تحریک‌آمیز و خوشایند است.


بیشتر بدانید : آب معدنی چیست؟ آیا همه آب های بسته بندی معدنی هستند؟

بیشتر بدانید : لاغری فقط با نوشیدن صحیح آب


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X