اعداد مهم برای سلامت قلب از تعداد قدم ها تا میزان فشار خون
قلب مهم ترین عضو بدن است که بروز هرگونه مشکل در آن پیامدهای زیادی در پی خواهد داشت، در ادامه چند عدد مهم و تاثیر گذار بر سلامت قلب اشاره می شود

 5 عدد کلیدی برای سلامت قلب

آگاهی از چند معیار کلیدی می تواند تصویری نسبتا دقیق از آمادگی قلبی فعلی شما ارائه کند و انگیزه لازم برای حفظ اعداد سالم مرتبط با قلب و بهبود آنهایی که در محدوده سالم قرار ندارند، فراهم کند. شما می توانید این را بازی اعداد سالم بنامید.

به خاطر داشته باشید تمامی این اعداد در مقیاسی مداوم قرار دارند. این که گفته شود شما فشار خون بالا یا پایین دارید، کافی نیست و پزشک شما میزان بالا و پایین بودن را بررسی می کند.

در ادامه با پنج عدد کلیدی مرتبط با سلامت قلب بیشتر آشنا می شویم.

بیشتر بدانید : حفظ سلامت قلب با رعایت این توصیه ها

روزانه چقدر پیاده روی می کنید؟

تحرک زیاد می تواند هر شاخص قلب سالم را بهبود بخشیده و خطر بیماری را کاهش دهد. بر همین اساس است که اغلب از افراد خواسته می شود روزانه 10 هزار گام یا تقریبا پنج مایل پیاده روی کنند. یک قاعده دیگر انجام ورزش به میزان 150 دقیقه در هفته است. فعال بوند از نظر بدنی بی تردید بهتر از عدم فعالیت و کم تحرکی است.

بیشتر بدانید : بهترین زمان برای پیاده روی چه زمانی است ؟

بیشتر بدانید : فواید پیاده روی منظم روزانه برای سلامت


فشار خون شما چقدر است؟

فشار خون بالا یا پرفشاری خون به طور معمول هیچ علامت و نشانه ای ندارد. این شرایط تنها از طریق اندازه گیری قابل تشخیص است.  خوانش فشار خون 120 روی 80 وضعیت مطلوب محسوب می شود.

محدوده فشار خون 130 تا 139 روی 80 تا 89 به عنوان فشار خون مرحله 1 شناخته می شود. خوانش فشار خون 140 روی 90 یا بیشتر نیز به عنوان فشار خون مرحله 2 شناخته می شود. خوانش های بیشتر از حد مطلوب به معنای آن است که سرخرگ ها واکنش خوب و درستی به نیروی وارده از خون به دیواره سرخرگ ها (فشار خون) ارائه نمی کنند که به طور مستقیم خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد.

بیشتر بدانید : فشار خون بالا و فشار خون بدخیم را بشناسید


کلسترول غیر HDL شما چقدر است؟

این شامل خوانش کلسترول کلی شما منهای کلسترول HDL می شود که یک شاخص اندازه گیری چربی های موجود در خون که می توانند سرخرگ های منتهی به قلب را تنگ یا مسدود سازند، محسوب می شود. هرچه این شاخص کمتر باشد، بهتر است. اعداد کمتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر مطلوب هستند یا اگر در معرض خطر زیاد بیماری قلبی قرار دارید، باید اعداد کمتر از 70 تا 100 میلی گرم در دسی لیتر را هدف گذاری کنید.

بیشتر بدانید : کلسترول چیست و برای درمان کلسترول خون چه باید کرد؟

بیشتر بدانید : کلسترول بالا بدتر است یا تری گلیسرید بالا؟


قند خون شما چقدر است؟
سلامت قلب

قند خون بالا خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد که این بیماری می تواند به سرخرگ ها آسیب وارد کند. در واقع، دیابت های نوع 1 و نوع 2 در میان مضرترین عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی‌عروقی قرار دارند.

 بیشتر بدانید : سه خوراکی موثر در کاهش قندخون


چند ساعت می خوابید؟

اگرچه پاسخی یکسان برای همه وجود ندارد، اما خواب کافی به کاهش خطر بیماری قلبی کمک می کند. بیشتر افراد به شش تا هشت ساعت خواب شبانه نیاز دارند.


به اعداد توجه داشته باشید

برای آگاهی و پیگیری اعداد مرتبط با سلامت قلب خود می توانید از ردیاب های تناسب اندام استفاده کنید. با بررسی روزانه اعداد توسط کاربر، این دستگاه ها می توانند عادات شما را تغییر دهند. از ردیاب های تناسب اندام می توانید برای نظارت بر میزان پیاده‌روی خود استفاده کنید و اگر با اهداف سلامت شما سازگاری ندارد، تغییراتی برای بازگشت به مسیر درست ایجاد کنید.

به عنوان مثال، به جای آسانسور از پله استفاده کنید یا خودرو خود را دورتر از محل کار پارک کرده و باقی راه را پیاده بروید. اگر این اقدامات برای افزایش فعالیت بدنی شما کفایت نمی کنند، انجام یک ورزش یا تمرین در باشگاه پس از اتمام ساعات کاری را برنامه ریزی کنید.

به اعداد مرتبط با سلامت و آمادگی قلب خود توجه داشته باشید و اقدامات لازم را در راستای بهبود آنها انجام دهید.


بیشتر بدانید : قلب چگونه کار می کند؟ حقایقی جالب و باور نکردنی در مورد قلب

بیشتر بدانید : کدام قلب درد واقعا درد قلبی است؟!


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com