عوامل مختلف بر روی مغز و ذهن تاثیر می گذارند و تکنیک های متفاوت می توانند به بهبود عملکرد مغز کمک کنند که در ادامه به چند تکنیک موثر در این باره اشاره می شود

 تقویت ذهن و حافظه با چند تکنیک 

حفظ سلامت ذهن و بهبود کارایی آن موضوعی است که اغلب افراد برای دستیابی به آن تلاش می‌کنند و گاه روش‌های پیچیده و هزینه‌های سرسام آوری برای این موضوع در نظز گرفته می‌شوند، هرچند می‌توان با تغییر در سبک زندگی و به آسانی به سلامت و جوانی ذهن کمک کرد که در ادامه برخی از این راهکار‌ها را مرور می‌کنیم.


جوان شدن ذهن با گوش دادن به موسیقی

زمانی که شما به موسیقی مورد علاقه خود گوش می‌دهید، ذهن شما شاداب می‌شود و این موضوع نه تنها به بهبود وضعیت روحی شما کمک می‌کند بلکه حافظه شما هم تقویت می‌شود.

یک دلیلی که بین ریاضی و پخش موزیک ارتباط برقرار می‌کند، به دلیل تأثیر مثبت موسیقی بر عملکرد ذهن است؛ مغز باید کار کند تا ساختار آن تقویت شود؛ زمانی که موسیقی گوش می‌کنید، ذهن شما آماده فعالیت می‌شود.

بیشتر بدانید : اثر نواختن موسیقی بر عملکرد مغز!


دورهمی با دوستان برای جوان شدن ذهن

 شناخت افراد جدید باعث افزایش عملکرد مغز می‌شود؛ عملکردی که از طریق حل جدول کلمات متقاطع یا درست کردن پازل هم حاصل می‌شود؛ این مهارت‌های ذهنی حافظه کوتاه مدت را تقویت کرده و به تمرکز حواس کمک می‌کند.

حضور در جمع‌های دوستانه و شنیدن نظرات دیگران درباره مسائل مختلف هم از جمله راهکار‌هایی است که می‌تواند عملکرد ذهنی شما را ارتقاء دهد.


زیاد خندیدن 

استرس موجب ترشح هورمون کوتیزول می‌شود که این شرایط باعث اختلال در فکر کردن است، همچنین استرس زیاد میزان یادگیری و حافظه افراد را دچار اختلال می‌کند؛ یک راهکار ساده برای حفاظت از مغز خندیدن است چرا که سطح کوتیزول بدن را کاهش می‌دهد.


تاثیر طبیعت گردی بر ذهن

طبیعت در کاهش استرس نقش بسزایی دارد؛ زمانی که شما به دامان طبیعت می‌روید، ذهن استراحت می‌کند و از مشغله‌های روزانه دور می‌شود بنابراین تمرکز شما افزایش می‌یابد و بهتر می‌توانید در شرایط مختلف تصمیم‌گیری کنید.


کار‌های جدید بیاموزید

زمانی که شما یک مهارت جدید یاد می‌گیرید، ساختار ذهنی شما برای درک مطالب فعال می‌شود. ممکن است در مهارت آموزی ممکن است به نوشتن خلاقانه یا فراگیری سرگرمی جدیدی مشغول باشید که ابتدا انجام این کار‌ها برایتان سخت است، اما به تدریج ذهن شما درگیر می‌شود و همین عامل موجب بهبود عملکرد مغز خواهد شد.


استراحت کافی

زمانی که خواب کافی نداشته باشید، در انجام ساده‌ترین وظایف روزانه هم دچار مشکل می‌شوید و تمرکز کردن برایتان دشوار است؛ برای آنکه سرحال باشید، حداقل باید ۷ تا ۹ ساعت در یک شبانه روز استراحت کنید.


داشتن تناسب اندام

دریافت کالری اضافی علاوه بر چاقی بدن می‌تواند عاملی برای تضعیف برای حافظه باشد البته این موضوع هنوز به وضوح مشخص نشده است؛ تغییرات جزئی در بدن مانند حفظ سلامت اندام و داشتن تحرک کافی و توجه به رژیم غذایی، ذهنتان را سالم و جوان نگه می‌دارد.


بیشتر بدانید : کدام سبزیجات برای تقویت قدرت مغز مناسب هستند؟

بیشتر بدانید : 7 بازی فکری که شما را باهوش تر می کند


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : yjc.ir


 
 
 

 
X