گیاهی که باعث بلوغ زودرس می شود
 برخی گیاهان در کنار خواصی که دارند، ضررهایی برای بدن، به ویژه برای کودکان نیز به همراه دارند، در این مطلب به ضرر یکی از این گیاهان اشاره می شود که بلوغ زودرس می باشد

بلوغ زودرس با مصرف این گیاه 

استفاده از روغن‌های گیاهی خوشبو و به ظاهر بی خطر که در محصول‌های بهداشتی و شوینده وجود  دارد، می‌تواند تهدیدی برای سلامت کودکان باشد.

کارشناسان درجدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند، استفاده از روغن گیاهی استوقودوس که در بیشتر محصول‌های آرایشی، بهداشتی، انواع شامپو، عطر و خوشبوکننده ، مواد شوینده، صابون و ... وجود دارد؛ سبب دگرگونی‌های هورمونی و بلوغ زودرس در دختران و پسران خردسال  می شود.

پژوهشگران در این مطالعه به بررسی رشد دختران و پسران خردسال پرداختند و دریافتند استفاده از محصول‌های بهداشتی حاوی این روغن، سبب تحریک هورمونی و رشد سینه در کودکان از سه سالگی می‌شود، درحالی که بنا بر روند طبیعی رشد بدن، این اتفاق باید حدود هشت سالگی و به تدریج روی دهد.

محققان با مطالعه روی کودکانی که دچار این اختلال سلامت شده اند، دریافتند با قطع استفاده از این گونه محصول‌های بهداشتی، رشد زود هنگام  در آن ها متوقف شده است و هورمون‌ها به وضعیت طبیعی خود بازگشته اند.


بیشتر بدانید : درمان دارویی بلوغ زودرس

بیشتر بدانید : بلوغ زودرس در دختران چه دلیلی دارد؟

بیشتر بدانید : تاثیر استرس بر بلوغ زودرس کودکان

گرداوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com