در این مطلب به دو سوال مهم در رابطه با تغذیه سالم برای کودکان و تنبلی کلیه پاسخ داده می شود

پسری 7 ساله دارم که علاقه‌ای به میوه و سبزی ندارد. چه مکمل ویتامینی باید به او بدهم؟

میوه‌ها و سبزیجات منبع انواع ویتامین‌ها ست بنابراین باید حتما آن ها را از دو سالگی در رژیم غذایی کودکان بگنجانید همچنین به غذای کودک مثل پلو و سوپ، سبزیجات مختلف اضافه کنید چون معمولا کودکان دوست ندارند جداگانه سبزی بخورند.

پس به تدریج او را به خوردن میوه و سبزی عادت دهید و بیشتر از میوه‌هایی استفاده کنید که کودک به آن ها علاقه دارد. اگر هم موفق نشدید، می‌توانید روزانه بعد از غذا یک یا دو قاشق مرباخوری شربت کلسیم و ویتامین D یا شربت مولتی‌ویتامین به او بدهید.(پس از معاینه و تجویز پزشک)

بیشتر بدانید : تغذیه مناسب برای کودکان

بیشتر بدانید : تغذیه کودکان بعد از یک‌سالگی

بیشتر بدانید : 5 غذايی كه باعث افزايش هوش كودكان می‌شود

آیا تنبلی کلیه خطرناک است؟ 

اول از همه باید بدانیم منظور از تنبلی کلیه چیست؟ وظیفه کلیه، تصفیه سموم بدن است. در واقع کلیه مواد اضافی بدن را جدا می کند و به درون ادرار می​ریزد. سپس این مواد از طریق ادرار از بدن دفع می​شود.

کلیه همچنین از دفع مواد لازم بدن جلوگیری می​ کند. کارکرد کلیه را می​ توان با  آزمایش هایی بررسی کرد؛ از جمله آزمایش اوره و کراتینین و ادرار 24 ساعته. وقتی سم خون بالا می​ رود میزان اوره و کراتینین هم افزایش می یابد.

در تنبلی و نارسایی کلیه نیز معمولا میزان کراتینین و اوره از حد مجاز بالاتر می​ رود و پروتئین از ادرار دفع می​ شود. به طور کلی وقتی می​ گوییم تنبلی کلیه وجود دارد که آزمایش و حتی در موارد لازم، نمونه برداری از کلیه هم انجام شود. از این طریق می توان نوع و علت تنبلی کلیه را مشخص کرد و  براساس آن درمان​ های مختلفی را برای فعال کردن کلیه انجام داد.

در برخی موارد هم وجود سنگ و انسداد در مسیر مجاری ادراری یا حالب​ ها می‌تواند کارکرد کلیه را کاهش دهد که در این صورت باید انسداد یا سنگ برطرف شود.


بیشتر بدانید : کلیه های خود را با این غذاها پاکسازی کنید

بیشتر بدانید : نشانه های بیماری مزمن کلیه 


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 

 
X