بالا پایین رفتن از پله ها به زانوها آسیب وارد می کند در این مقاله پی می بریم که این بالا و پایین رفتن چه بلایی سر زانو های ما می آورد

 پایین بالا رفتن از پله ها چه بلایی سر زانوها می آورد؟

ورزش‌ها در پوکی استخوان دو مکانیسم دارند. اولین مکانیسم این است که وقتی استخوان تحت فشار قرار می‌گیرد، سلولی استخوان سازی می‌کند.

وقتی می‌ایستیم استخوانها تحت فشار هستند،در مقابل، شنا کردن به استخوان فشار نمیآورد تا استخوان سازی کند، بلکه عضلات را قوی کرده و قدرت فرد افزایش پیدا می‌کند؛ ضمن اینکه پایین رفتن از پله‌ها در پوکی استخوان اثری ندارد.

اگر فشار بر مفصل کمتر وارد شود، کمتر دچار آرتروز می‌شویم؛ آرتروز علامتی می‌دهد که آن درد است. ما برای مبتلایان به آرتروز در مراحل اولیه مسکن زیادی تجویز نمی‌کنیم.

وقتی پله غیر استاندارد بوده و ارتفاع آن زیاد باشد، ۱۰ برابر فشار را هنگام بالا رفتن از پله بیشتر می‌کند و وقتی به سرعت پایین می‌آییم به غضروف پا ضربه می‌زنیم و می‌تواند باعث آسیب زانو شود.

ایجاد آرتروز بستگی به استاندارد بودن و نحوه بالا رفتن از پله‌ها دارد اما بالا و پایین رفتن از پله‌ها به پوکی استخوان مربوط نمی‌شود.

در آرتروز به غضروفها آسیب می‌رسد و ایجاد درد می‌کند. درد یکی از مکانیسم‌های دفاعی بدن است که نباید آن را زیاد سرکوب کرد؛ مگر اینکه در مراحل خیلی شدید باشد.

در مراحل اولیه، بهترین درمان آرتروز این است که عضلات اطراف مفصل تقویت شوند و دوم اینکه اگر کسی اضافه وزن زیادی دارد، آن را کم کرده تا به مفاصل فشار وارد نشود.

بسیاری از داروهای غضروف ‌ساز به بازار آمده که در مصرف آن اختلاف نظروجود دارد و هنوز شواهد قطعی اثر بخشی آنها وجود ندارد؛ اما ممکن است آرتروز به جایی برسد که استخوان‌ها به یکدیگر بچسبند و هنگام راه رفتن درد شدیدی داشته باشند؛ در این زمان عمل جراحی لگن، زانو و شانه نتیجه خوبی دارد اما در مراحل اول، بیشتر مراقبت، آموزش و تقویت عضله مورد تاکید است.

مصرف مُسکن باید در حد نیاز باشد و به بیماران گفته می شود مسکن را در شب استفاده کنند؛ البته ابتدا به بیماران پماد، سپس قرص و در نهایت مسکن داده می شود.


بیشتر بدانید : مواد غذایی شگفت انگیز برای رفع زانو درد

بیشتر بدانید : درمان درد آرتروز زانو با چند حرکت ورزشی

بیشتر بدانید : بالا رفتن از پله ضرر دارد یا پایین آمدن از آن؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:farsnews.com


 
 
 

 
 
X