تتت


 زخم اثنی عشر مشکلی است که شاید زیاد خطرناک نباشد، اما مشکلاتی به همراه دارد که بهتر است سریعتر درمان شود، در ادامه به بررسی بیشتر این بیماری می پردازیم

هر آنچه باید در مورد زخم اثنی عشر بدانید

پیمان ادیبی متخصص و استاد گوارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: زخم اثنی عشر در انتهای دهانه معده و در ابتدای روده باریک رخ می‌دهد؛ مخاط لوزالمعده (روده) بر خلاف مخاط معده پرزدار است که هضم غذا را راحت‌تر و آسانتر می‌کند.


علائم زخم اثنی عشر چیست؟

زخم اثنی عشر خوش خیم است و به سرطان و زخم بدخیم ختم نمی‌شود. فعالیت غیرطبیعی معده با علائمی همچون سنگینی سر دل، غش رفتن سر دل و سوءهاضمه شروع می‌شود، البته درباره همه افرادی که سوءهاضمه دارند نمی‌توان گفت از عارضه زخم اثنی عشر رنج می‌برند.

دوازدهه علاوه بر سوءهاضمه نشانه‌های دیگری همچون خونریزی (معده) را نیز ایجاد می‌کند. نوع دیگر خونریزی، خونریزی فوقانی گوارش است که علامت آن استفراغ خون (بالا رفتن خون روشن) یا دفع مدفوع مشکی شل چسبنده است.

زخم اثنی عشر یا همان دوازدهه بر اثر میکروب به وجود می‌آید؛ لذا مهمترین و اولین برای ریشه کن کردن میکروب‌ها به وسیله آنتی بیوتیک است.

آنتی بیوتیک‌ها توسط پزشک دو هفته تجویز می‌شود؛ علاوه بر درمان دو هفته‌ای، درمان مناسب با هر منطقه‌ای باید فرق داشته باشد. همچنین برای کاهش اسید و سرعت بخشیدن زخم نیز ۱.۵ ماه داروی ضدحساسیت زیر نظر پزشک باید مصرف شود و نباید بدون نظر پزشک داروی خود را قطع کنید.

علائم خفیف و قابل تحمل منظم مصرف کردن دارو‌ها نشانه این است که دارو‌ها بسیار موثر بوده‌اند، اما موارد دیگری که میکروب معده (باکتری هیلکوباکتر) می‌تواند باعث زخم و خراشیدگی در اثنی عشر شوند مصرف دارو‌های مسکن از دسته‌های ضدالتهاب به خصوص در افراد مسن و کسانی است که سابقه زخم داشته‌اند و در معرض ابتلا به زخم اثنی عشر هستند.

دارو‌هایی مانند بروفن، ایبوبروفن، نوافن، ژلوفن، دیکلوفناک، پروکسیکام و... که باعث تسکین درد‌ها است برای مصرف توصیه نمی‌شود. البته استامینوفن جزء این دارو‌ها نیست و باعث زخم نیز نمی‌شود. رژیم غذایی و خوردن غذا‌های خاص عامل ایجاد زخم در معده یا زخم دوازدهه نیست و روی بهبود زخم تأثیر ندارد.

بیشتر بدانید : راهنمای کامل مصرف ایبوپروفن

بیشتر بدانید : به جای قرص ایبوپروفن این مواد طبیعی سالم را بخورید

روش تشخیص زخم معده

زخم معده باید به وسیله اثبات و مشاهده تشخیص داده شود و یکی از روش‌های اثبات و مشاهده آن آندوسکوپی است. آندوسکوپی لوله‌ای‌ست که با عبور از مری وارد معده می‌شود و در دسترس و با وضوح بالا نقاط معده و دوازدهه را نشان می‌دهد. درباره کسانی که این آزمایش و آندوسکوپی‌ها را انجام ندادند نمی‌شود گفت از زخم اثنی عشر رنج می‌برند و باید این آزمایش جهانی را برای تشخیص انجام دهند.


بیشتر بدانید : پیشگیری معجزه‌آسا از زخم معده و اثنی‌عشر!

بیشتر بدانید : زخم معده و اثنی‌عشر چگونه ایجاد می‌شود؟

بیشتر بدانید : 10 علامت زخم معده را بشناسید


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: yjc.ir


 
 
 

 
X