همه ما عادت داریم برای زود بیدار شدن صبح ها ساعت کوک می کنیم، اما این اقدام به سلامت ما آسیب می رساند که در ادامه به نوع آسیب آن اشاره می شود

 صدای زنگ ساعت، دشمن سلامت

این موضوع به ساعت بیولوژیکی بدن و سیکل خواب فرد بستگی دارد که باعث می شود او در ساعت مشخصی آرام آرام هوشیار و در نهایت کاملا بیدار شود. بیدار شدن به این شکل و به این آرامی به طور قطع با بیدار شدن ناگهانی با صدای زنگ ساعت بسیار متفاوت است.

نتایج تحقیقات علمی در موسسه سلامت ژاپن نشان می دهد؛ احتمال تپش قلب و فشار خون در کسانی که با صدای ساعت زنگ دار و به صورت ناگهانی از خواب بیدار می شوند بیشتر از افرادی است که به آرامی خودشان بیدار می شوند.

به طور طبیعی احتمال سکته مغزی و قلبی در صبح ها به دلیل بالا بودن فشار خون بیشتر از زمان های دیگر است و وقتی یک شوک غیر طبیعی و ناگهانی مثل صدای زنگ ساعت به فرد وارد می شود این احتمال بیشتر از قبل می شود. وقتی در خواب عمیق هستید، شنیدن صدای زنگ ساعت به طور ناگهانی باعث ترشح آدرنالین و دیگر هورمون های استرس در بدن شما می شود و همچنین به دلیل بالا بودن فشار خون در صبح، ترکیب این عوامل در نهایت باعث سکته قلبی می شود.

بیشتر بدانید : ساعت داخلی بدن را كوك كنید

چگونه بدون زنگ ساعت بیدار شوم؟

  1. داشتن یک برنامه روتین برای بیدار شدن بهترین راه حل است. همچنین می توانید در اتاقی بخوابید که صبح ها نور طبیعی به داخل اتاق می تابد و این افزایش آهسته نور و داشتن یک برنامه منظم باعث می شود شما به آرامی و بدون زنگ ساعت بیدار شوید.

  2. اگر اتاق تان امکان دریافت نور خورشید را ندارد از ساعت هایی استفاده کنید که ابتدا نور طبیعی تولید می کند بعد زنگ می زند.

  3. از ساعت هایی استفاده کنید که زنگ افزایش شونده دارد .این ساعت ها باعث می شود دست کم، شما به آرامی بیدار شوید و آن شوک اولیه را ایجاد نمی کند.


بیشتر بدانید : بیدار شدن مکرر شبانه چه دلیلی دارد؟

بیشتر بدانید : 6 عاملی که باعث بیدار شدن ما از خواب می شوند

بیشتر بدانید : علت بیدارشدن های ناگهانی از خواب

بیشتر بدانید : وقتی زنگ ساعت خطرناک می شود!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 
 

 
X