کدام سمت ماسک به بیرون باشد بهتر است؟ سمت رنگی یا سفید؟
اگر بيماريد قسمت رنگى (آبى يا سبز) ماسك بايد به بيرون باشد ولى اگه ميخواهید از خودتان محافظت كنيد قسمت سفيد رنگ ماسك بايد به بيرون باشد! آیا این جمله واقعیت دارد؟

سمت رنگی ماسک به کدام طرف باشد؟

شاید این روزها هم شما پیام‌هایی درباره روش درست استفاده از ماسک در فضای مجازی دیده باشید، پیام‌هایی که می‌گویند وقتی شما سالم هستید، باید طرف سفید ماسک به سمت بیرون باشد و وقتی بیمارمی‌شوید، طرف آبی باید به سمت بیرون باشد. اما آیا این حرف‌ها درست است؟ و این که در زمان استفاده از ماسک، جدای از توجه به سمت رنگی آن، به چه نکات دیگری باید توجه کنیم؟

ماسک‌های معروف به ماسک‌های جراحی، به صورت معمول از سه لایه درست شده‌اند که در ادامه به طور مجزا به تعریف این لایه ها می پردازیم.


لایه رنگی

اغلب آبی رنگ است اما گاهی به رنگ زرد یا رنگ‌های دیگرهم دیده می‌شود. اگر رنگی نباشد، نام تولیدکننده روی این لایه نقش بسته است تا این لایه از سمت دیگر قابل شناسایی باشد.

مهم‌ترین کاربرد این لایه: این لایه مانع اصلی برسرراه عبور رطوبت و ذرات از ماسک است.


لایه میانی

این لایه قابل دیدن نیست و بین دو لایه دیگر قرار گرفته است.

مهم‌ترین کاربرد این لایه: کارکرد این لایه مشابه لایه رنگی است و مانعی بر سر راه عبور ذرات و رطوبت است.


لایه سفید

این لایه به صورت معمول در تمام مدل‌ها سفید رنگ یا به رنگی روشن‌تر از لایه رنگی است.

مهم‌ترین کاربرد این لایه: این لایه وظیفه جذب رطوبت را بر عهده دارد.


یک راه استفاده از ماسک یا 2 راه؟

برخلاف پیام‌های رد و بدل شده در فضای مجازی، تنها یک راه درست برای استفاده از ماسک وجود دارد. روش درست این است که طرف رنگی ماسک به سمت بیرون باشد و بخش سفید به سمت صورت شما باشد. اما چرا؟ و این که آیا اگر بخش رنگی به سمت داخل باشد، ماسک کارایی خود را از دست خواهد داد؟

قرار گرفتن بخش رنگی به سمت بیرون و درنتیجه قرار گرفتن بخش سفید ماسک روی صورت، ارتباطی با کارایی ماسک ندارد، بلکه از بابت راحتی استفاده کننده است. بخش سفید ماسک از موادی ساخته شده است تا بتواند رطوبت را به خود جذب کند. با قرار دادن این بخش روی صورت، شما راحت‌تر نفس خواهید کشید، چرا که ماسک، رطوبتی را که با تنفس از بدن شما خارج می‌شود به خود جذب می کند و احساس دم کردن را کاهش می‌دهد. اما اگر بخش سفید به سمت بیرون باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

استفاده ماسک برخلاف روش توصیه شده، باعث نمی‌شود کارایی ماسک در حفاظت از شما از بین برود، بلکه بیش از همه باعث ناراحتی خود شما به واسطه تجمع بخارها خواهد شد. بر این اساس با استفاده نامناسب از ماسک، خطری متوجه شما نخواهد شد، چرا که در هر حالی دولایه محافظ ماسک، می‌تواند کار خودشان را انجام دهند. توجه داشته باشید که هر چند این نکته در کارایی ماسک تاثیری ندارد اما نکات دیگری وجود دارد که اگر در زمان استفاده از ماسک به آن ها دقت نکنید، کارایی ماسک زیر سوال می‌رود.


 نکات مهم در زمان استفاده از ماسک

  برای داشتن کارایی خوب ماسک، بعد از هر چند ساعت، باید آن  را عوض کنید و ماسک قبلی را حتما در سطل زباله در دار بیندازید. استفاده مداوم از یک ماسک برای چند روز اشتباه است.

  • ماسک باید بینی و دهان شما را کامل بپوشاند. توصیه می‌شود ماسک از پایین تا زیر چانه بیاید.

  • بندهای ماسک باید محکم پشت گوش‌ها قرار گیرد یا پشت سر گره زده شود، به شکلی که کناره‌های ماسک با پوست صورت شما کاملا تماس داشته باشد.

  • بعد از قرار دادن ماسک روی صورت، آن را روی بینی به کمک نوار فلزی تعبیه شده بالای ماسک، محکم کنید.

  • زمانی که می‌خواهید ماسک را از روی صورت بردارید، به خود ماسک دست نزنید. با کمک بندها، ماسک را از روی صورت جدا کنید و بدون دست زدن به بخش میانی، آن را در اولین فرصت داخل سطل دردار بیندازید.

  • بعد از هر بار تعویض ماسک، حتما دست‌های خود را با آب و صابون به خوبی بشویید.


بیشتر بدانید : دلیلی دیگر برای استفاده از ماسك هنگام سرماخوردگی

بیشتر بدانید : این ماسک ها هم حریف هوا نمی شوند

بیشتر بدانید : ماسک زدن در پاییز و زمستان را فراموش نکنید، به این دلایل

بیشتر بدانید : انواع ماسک که در هوای آلوده و زمان سرماخوردگی استفاده می کنید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com