چه زمانی برای پیاده روی بهتر است؟
پیاده روی یکی از روش های کاهش وزن و چربی سوزی است اما زمان مناسب برای پیاده روی کردن و چربی سوزی بیشتر چه ساعت از روز می باشد 

 بهتر است چه زمانی پیاده روی کنیم تا بیشتر چربی بسوزانیم

 این را فراموش نکنیم که پیاده روی برای چربی سوزی و لاغری فقط یکی از راه‌ها به شمار می‌رود. داشتن تغذیه‌ی مناسب ورژیم غذایی سالم نیز برای تناسب اندام و چربی سوزی بسیار مهم می‌باشد.

موقع پیاده روی چقدر کالری می‌سوزانیم؟

در برنامه بهترین زمان پیاده روی برای چربی سوزی باید به میزان کالری که در روز میسوزانید توجه کنید. در هنگام پیاده روی با توجه به مدت زمان پیاده روی و سرعت آن، مقدار کالری که سوزانده می‌شود متفاوت است.

همچنین مقدار کالری که بدن می‌سوزاند به وزن نیز بستگی دارد. هر چه وزنتان بیشتر باشد ، بیشتر کالری می‌سوزانید چرا که بدن انرژی زیادی را مصرف می‌کند.

بدن در ۳۰ دقیقه اول پیاده روی برای تامین انرژی و سوخت مورد نیاز شروع به مصرف قند بدن می‌کند. بعد از ۳۰ دقیقه بدن به سراغ چربی‌های اضافه می‌رود،
اینجا است که ما به هدف اصلی خود یعنی چربی سوزی دست پیدا می‌کنیم. اگر در پیاده روی‌های خود استقامت بیشتری داشته باشید و بیشتر از ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید بدن برای تامین انرژی خود چربی‌ها را به عنوان سوخت مصرف می‌کند.

اگر ۳۰ دقیقه پیاده روی تند داشته باشید حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ کالری می‌سوزانید. در یک ساعت پیاده روی میزان کالری که خواهید سوزاند به ۲۰۰ الی ۶۰۰ کالری می‌رسد.

در اوایل می‌توانید زمان پیاده روی را به چند قسمت ۲۰ دقیقه‌ای در زمان‌های مختلف روز، تقسیم بندی کنید تا به ورزش کردن عادت کنید. حتماً قبل از اتمام کامل پیاده روی برای خنک شدن بدن، ۵ الی ۱۰ دقیقه سرعت خود را کم کنید.

توجه به ضربان قلب در پیاده روی یکی دیگر از نکات مهم است. شما بعد از گرم کردن خود با سرعت پیاده روی می‌کنید توجه کنید وقتی که ضربان قلبتان زیادتر شده و عرق می‌کنید یعنی کالری بیشتری می‌سوزانید. در این حالت بهتر است حدود ۳۰ – ۶۰ دقیقه پیاده روی مداوم و تند داشته باشید و سپس حدود ۱۰ دقیقه با سرعت کم پیاده روی کنید تا بدنتان خنک شود.

مناسب ترین زمان پیاده روی برای چربی سوزی

اینکه چه زمان‌هایی را برای پیاده روی اختصاص دهید که چربی سوزی بهتری داشته باشید یکی از سوالات رایج می‌باشد.

پیاده روی در صبح

بهترین زمان پیاده روی، پیاده روی صبحگاهی است. پایین بودن سطح قند خون یکی از دلایل این است که صبح‌ها بهترین زمان پیاده روی برای چربی سوزی است.

وقتی قند خون بدن پایین باشد، بدن برای تامین انرژی وسوخت و ساز مورد نیاز برای پیاده روی به سراغ چربی‌های اضافی بدن می‌رود.

دلیل دیگر این است که در هنگام صبح، میزان هورمون‌هایی که باعث تسریع چربی سوزی در بدن می‌شود مانند هورمون کورتیزول زیاد است. اکثر ما صبح‌ها چون خواب کافی داشته‌ایم انرژی و نشاط زیادی برای ورزش کردن داریم. به همین خاطر می‌توان قبل از صبحانه حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه پیاده روی کرده و سپس بعد از یک دوش آب گرم به سراغ صبحانه‌ای مفید برویم. حتی کسانی که به سرکار می‌روند می‌توانند صبح‌ها پیاده به محل کار خود بروند و این ورزش را انجام دهند.

تحقیقات نشان داده است کسانی که صبح را برای ورزش و پیاده روی انتخاب می‌کنند، اغلب به برنامه‌ی ورزشی خود پایبندتر هستند. بعضی از افراد صبح‌ها وقتی ناشتا هستند نمی‌توانند ورزش کنند. این افراد حتماً اول صبحانه بخورند و حداقل نیم ساعت بعد از صبحانه ورزش و پیاده روی را شروع کنند.

پیاده روی در ظهر

یکی دیگر از بهترین زمان‌های پیاده روی برای چربی سوزی هنگام ظهر است. در این زمان بدن دیگر خستگی هنگام صبح را ندارد و بدن آمادگی زیادی برای پیاده روی‌های تند وچربی سوزی دارد. به همین علت بسیاری از افراد بهترین زمان برای ورزش کردن را هنگام ظهر می‌دانند.

مطالعات زیادی نشان داده است که جلساتی که بعد از ظهرها برگزار می‌شود از نظر عملکرد ورزشی، استقامت و قدرت نتایج بهتری را در بردارد. به عبارت بهتر افراد می‌توانند تمرینات بیشتری را انجام دهند.

پیاده روی در شب

برای افرادی که شام زیاد میخورند بهترین زمان پیاده روی برای چربی سوزی، قبل از خواب است. یکی از مزایای پیاده روی در شب این است که شما می‌توانید کالری‌های اضافی که در طول روز دریافت کرده‌اید به راحتی بسوزانید. اکثر افراد به دلیل اینکه از صبح کارهای زیادی انجام داده‌اند، دیگر انرژی کافی برای ورزش ندارند به همین علت از پیاده روی‌های شبانه گریزان هستند.

یکی از مضررات پیاده روی تند شبانه افزایش ضربان قلب است. پیاده روی تند قبل از خواب شبانه باعث می‌شود که شما خواب راحتی نداشته باشید. پس اگر می‌خواهید شب‌ها پیاده روی کنید این کار را بلافاصله قبل از خواب انجام ندهید.

حرف پایانی

بهترین زمان پیاده روی برای چربی سوزی بستگی به خود شما دارد. به عبارتی هر زمانیکه شما احساس بهتری از ورزش کردن و پیاده روی داشته باشید، بهترین زمان است. پس با توجه به موقعیت زمانی، روحیه و توان جسمیتان می‌توانید بهترین زمان را خودتان انتخاب کنید.

ورزش کردن و پیاده روی تاثیرات زیادی علاوه بر چربی سوزی بر سلامتی جسمی و روحی شما دارد، سعی کنید روزانه چند دقیقه از وقت خود را به ورزش اختصاص دهید. طبق توصیه‌ی دپارتمان سلامت ایالات متحده آمریکا، بزرگسالان باید ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت‌های بدنی هوازی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه ورزش با شدت بالا را در برنامه‌ی خود داشته باشند.

یکی دیگر از توصیه‌های ما برای افرادی که زود خسته می‌شوند این است که صبح‌ها حدود ۱۰ دقیقه ورزش‌های هوازی انجام دهند. همچنین می توانند بعد از ظهرها حدود ۲۰ دقیقه ورزش‌های سنگین یا پیاده روی تند داشته باشند.

هنگام صبح اگر می‌خواهید قبل از صبحانه ورزش کنید، برای اینکه دچار ضعف نشوید تمرینات سنگین انجام ندهید تا دچار افت فشار نشوید.

در هفته ۴ تا ۶ جلسه رو با قدرت تمام پیاده روی کنید. افراد تازه‌کار در هرجلسه می‌توانند ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پیاده روی داشته باشند. افراد با تجربه‌تراین زمان را به ۴۵ الی ۶۰ دقیقه افزایش دهند. برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر هر هفته چند دقیقه به این زمان اضافه کنید.

بیشتر بدانید : فواید پیاده روی منظم روزانه برای سلامت

بیشتر بدانید : چقدر پیاده روی کنم تا وزنم کم شود؟

بیشتر بدانید : آیا پیاده روی باعث لاغری می شود؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatnews.com