اشتباهاتی هستند که هر روز به طور نادانسته انجام می دهیم، اما آسیب های زیادی به ما می رسانند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود

9 اشتباه خطرناکی که هر روز نادانسته انجام می دهیم

در ادامه درباره ی کارهایی صحبت خواهیم کرد که هر روز انجام شان می دهیم اما می توانند سلامت ما را به خطر بیندازند.


نوشیدن از بطری های پلاستیکی

میکروپلاستیک ها در بسیاری از بطری های پلاستیکی وجود دارند. آن ها سلامت بشر را به خطر انداخته اند. این ترکیبات که در بطری های پلاستیکی وجود دارند می توانند توانایی باروری را کاهش دهند، چربی بدن را بیشتر کنند، اثری منفی بر دستگاه های عصبی و ایمنی بدن داشته باشند، بر رشد آلت تناسلی مردان تأثیر بگذارند، در کودکان باعث چاقی شوند و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهند. خطر بطری های پلاستیکی برای کودکان بیشتر هم است.


خشکشویی کردن لباس ها

خشکشویی یک فرآیند شیمیایی است. هنگام خشکشویی از مواد شیمیایی زیادی استفاده می شود که بعضی از آن ها می توانند روی پارچه باقی بمانند. تنفس این مواد شیمیایی، احتمال تحریک دستگاه تنفسی و چشم ها، بروز سردرد، سرگیجه و مشکلات چشمی را به وجود می آورد.


نگه داشتن عطسه

هرگز و هرگز نباید جلوی عطسه تان را بگیرید. اگر عطسه ی خود را نگه دارید، این احتمال وجود دارد که با هوایی که به خاطر عطسه به سمت گوش ها منتقل می شود پرده ی گوش هایتان پاره شود. کنترل عطسه ممکن است باعث شود عروقی خونی درون چشم ها، بینی و پرده ی گوش ها هم تحت فشار قرار گیرند و بترکند.

بیشتر بدانید : عواقب خطرناک جلوگیری از عطسه چیست؟


استفاده از عطرها و اسپری های مملوء از مواد شیمیایی

بسیاری از عطرها و اسپری ها مملوء از عناصر سمی ای هستند که شرکت های تولید کننده مخفیانه از آن ها استفاده می کنند. این عناصر از نفت درست می شوند و می توانند باعث مشکلات تنفسی و هورمونی، حالت تهوع و استفراغ شوند. در بدترین حالت، ممکن است حتی دچار مسمومیت ناشی از عطر یا اسپری یا سرطان شوید.


ترکاندن جوش ها

ترکاندن جوش ها اول از همه می تواند باعث بدتر شدن آن ها و حتی باقی ماندن جای جوش ها رو پوست شود، بنابراین این کار در واقع کمکی نمی کند. در صورت ما یک ناحیه به نام «مثلث خطر» وجود دارد که ارتباط مسقیمی با مغز دارد و اگر با فشار دادن و ترکاندن جوش های آن ناحیه باعث بروز عفونت در آنجا شوید، ممکن است عفونت به دستگاه عصبی سرایت کند و باعث مشکلاتی در رابطه با بینایی، فلج شدن، مننژیت و در بدترین حالت ممکن، مرگ شود.

هر زمان که احساس کردید می خواهید جوش خود را بترکانید، یک کش دور مچ تان بیندازید و با آن بازی کنید. با این کار میل به ترکاندن جوش ها از بین می رود.

بیشتر بدانید : جوش پوستی در قسمت های مختلف صورت چه مشکلاتی را آشکار می کنند؟

استفاده از مواد آرایشی حاوی ترکیبات مصنوعی

 اگر مواد آرایشی ای که استفاده می کنید حاوی ترکیبات مصنوعی باشد، آن ها می توانند برای شما بسیار مضر باشند. این ترکیبات می توانند به مرور زمان در بدن انباشته شوند و باعث تحریک پوست و حتی سرطان شوند.


عوض نکردن بالش

شب ها که می خوابید بالش شما چربی پوست، موها و بدن شما را به خود جذب می کند. این مسأله می تواند باعث جذب مایت های گرد و غبار و رشد آن ها درون بالش شما شود و آلرژی های شدیدی ایجاد کند.

بیشتر بدانید : پیدا کردن بالش مناسب برای خواب

کندن موهای بینی

کندن موهای درون بینی می تواند باعث تحریک و التهاب پوست شود. این کار باعث تضعیف دستگاه ایمنی هم می شود و می تواند به مننژیت و دیگر عفونت های مغزی منجر شود.


خوردن غذاهای آماده

غذاهای آماده ارزش غذایی مواد غذایی تازه را ندارند. بسیاری از این محصولات آماده، مواد سرطان زا تولید می کنند چون در دمای بالا پخته می شوند. این غذاها موادی هم در خود دارند که می توانند ریسک ابتلا به دیابت را بالا ببرند.


بیشتر بدانید : اشتباهات رایجی که باعث آسیب های ورزشی می شود

بیشتر بدانید : اشتباهات رایج بهداشتی که سلامت را به خطر می اندازند

بیشتر بدانید : عادت های اشتباهی که موهایتان را خراب می کند

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: rooziato.com


 
 

 
X