سرفه های پی در پی بعد از بهبود کرونا را چطور درمان کنیم؟
 بعد از بهبود کرونا برخی افراد تا مدتی دچار سرفه های مزمن می شوند که گاهی دچار نگرانی فرد می شود، اما معمولا این سرفه ها نگران کننده نیستند و در ادامه به نکاتی برای بهبود این سرفه ها اشاره می شود

 درمان سرفه های مزمن بعد از بهبود کرونا

سید علی موسوی فوق متخصص ریه درباره ادامه دار شدن سرفه در اثر ویروس کرونا در افراد بهبودیافته از این بیماری اظهار کرد: دستگاه تنفس افراد به طور دائم در معرض هوای بیرون قرار دارد و تقریبا در هر دقیقه به طور متوسط ۷.۵ لیتر هوا را وارد ریه خود می کنند.

بیشتر بدانید : سرفه های کرونایی چه ویژگی هایی دارند؟

بیشتر بدانید : کدام گروه خونی بیشتر به کرونا مبتلا می شود؟

مهم‌ترین علامت ویروس کرونا، سختی در تنفس و تنگی نفس در افراد است که به محض مشاهده این نشانه ها افراد باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.

با وجود این که سرفه‌های خشک موردی آزار دهنده در بین بیماران مبتلا است، اما صرفا وجود سرفه‌های خشک را علامت خطرناکی نمی‌دانیم. آنچه که برای ما مهم بوده تنگی نفس است که در افراد مشاهده کنیم.

در مسیر راه های هوایی مقداری ترشحات وجود دارد که فرد سالم در طول روز با سرفه این ترشحات را از ریه خارج می کند یا به صورت خلط بیرون می دهد. چنانچه این ترشحات در راه های هوایی باقی بماند، زمینه مساعدی را برای بروز عفونت فراهم خواهد کرد.

البته سرفه یک مکانیزم دفاعی بسیار پر فایده بوده که محیط ریه و راه های هوایی را از عوامل آسیب رسان مختلف مصون نگه می دارد. اما در مواقعی که سرفه شدید و دفعات آن زیاد باشد، زندگی فرد را مختل خواهد کرد.

این را باید بدانید سرفه خشک ممکن است حتی بعد از رفع عفونت هم چنان ادامه داشته باشد، زیرا لایه محافظ راه تنفسی در این بین حتما آسیب خواهد دید.

ادامه دار شدن سرفه‌ها ۲ هفته پس از بهبودی، نشانه وجود کرونا در بدن نیست. رعایت ۲ هفته قرنطینه بعد از بهبودی کافی است.

اگر فردی بعد از این مدت سرفه کند، دلیل بر این نیست که ویروس در بدنش وجود دارد، همان طور که در بیماری‌های ریوی بعد از یک سرماخوردگی ساده هم ممکن است تا چند هفته سرفه ادامه داشته باشد.

در این بیماری نیز به خاطر التهاباتی که در راه‌های هوایی ایجاد می‌شود، بعد از بهبودی ممکن است سرفه تا چند هفته باقی بماند. معمولا این سرفه‌ها با مصرف آنتی هیستامین بهتر می‌شوند، اما اگر شدت آن‌ها زیاد باشد، به درمان‌های دیگری نیاز است.


 بیشتر بدانید : شناسایی فرد مبتلا به کرونا چطور امکانپذیر است؟

 بیشتر بدانید : آیا ویروس کرونا از طریق هوا هم منتقل می شود؟

بیشتر بدانید : انواع سرفه را بشناسید + علت و درمان هر نوع سرفه

بیشتر بدانید : جوشانده ای فوق العاده علیه سرفه های مزمن


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: yjc.ir