با وجود بحران کرونا و آمار موجود مشخص شده است که مردها بیشتر از زن ها دچار کرونا می شوند که در ادامه به علت آن پرداخته می شود

مردها بیشتر از زن ها کرونا می گیرند، علت آن چیست؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهد مردها به مراتب بیشتر از زن‌ها به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند و مرگ در پی کرونا نیز نزد آن ها 3 برابر زنان است. یک اپیدمیولوژیست در توضیح علت این مسئله  به دلایلی چون سیگار نکشیدن، سبک زندگی و سیستم ایمنی بهتر زنان اشاره می‌کند. مارسیا استفانیک استاد علوم پزشکی دانشگاه  استنفورد هفته‌هاست سرگرم بررسی اطلاعات بیمارانی است که در کشورهای مختلف به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.

او می‌گوید: در آلمان ۶۶ درصد درگذشتگان مرد بوده‌اند. نسبت ابتلا نیز در مردها بیشتر است؛ ۵۲ درصد مرد و ۴۸ درصد زن. از نظر پروفسور استفانیک، چنین تمایزی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله تفاوت ژنوم دو جنس یا هنجارهای اجتماعی و سبک زندگی زن‌ها و مردها.

او می‌گوید: سیگار کشیدن اثر زیادی در مبتلا شدن دارد، زیرا ویروس کرونا مجاری تنفسی را آلوده می‌کند و مردهای سیگاری عموما از زن‌ها بیشترند.

در ایتالیا نیز شواهد به همین قرار است و مردها بیشتر از زن‌ها بر اثر کرونا درگذشته‌اند. طبق آمار رسمی در برابر هفت میلیون شهروند مرد سیگاری، ۵.۴ میلیون زن اهل سیگار وجود دارد.

پروفسور استفانیک می‌گوید: احتمال دارد مصرف مشروبات الکلی نیز فرد را مستعد ابتلا به ویروس کند. یک عامل دیگر به عمر طولانی‌تر زن‌ها در کشورهای صنعتی برمی‌گردد. نه تنها نرخ امید به زندگی در میان زنان بالاتر است، بلکه آن‌ها از نظر ژنتیکی نیز سیستم ایمنی بدنی قوی‌تری دارند.

به گفته استفانیک، بدن زن با بیماری‌های عفونی بهتر مقابله می‌کند ضمن آن که زن‌ها به همین دلیل بیشتر مستعد بیماری‌های خودایمنی هستند. پروفسور استفانیک یادآور می‌شود: هنوز شواهد اپیدمیولوژیک کافی وجود ندارند که بتوان نتایج قطعی گرفت، اما روند مشابهی در همه کشورهاست و آن این که مردها بیشتر از زن‌ها می‌میرند.

بیشتر بدانید : بهبود فرد مبتلا به کرونا چند روز طول می کشد؟

بیشتر بدانید : ویروس کرونا چه مدت روی لباس زنده می ماند؟

بیشتر بدانید : سیگار کشیدن و ورزش، چگونه برهم تاثیر می گذارند؟

بیشتر بدانید : سیگار کشیدن چطور بر دندان ها تاثیر می گذارد؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 

 
X