بسیاری از مردم ایران که مقید به رعایت احکام شرعی هستند، در چند ماه اخیر با دغدغه استفاده از الکل اتیلیک بعنوان ضد عفونی کننده سطوح آلوده به ویروس کرونا روبرو بوده و هستند. ما در این مطلب جهت روشن شدن ذهن این مخاطبین مومن و مقید به احکام شرعی و وظیفه ما در برابر سلامت جامعه، به شرح پاسخی برای دغدغه آنان خواهیم پرداخت

احکام شرعی نجاست و طهارت الکل چیست؟

با توجه به دغدغه های جامعه دینی ایران که این روز ها با چالش مقابله با ویروس کرونا روبروست، در مورد استفاده از الکل بعنوان تنها ماده ضد عفونی کننده بدون ضرر، و اینکه دیگر پاک کننده های مانند وایتکس و ... با هر طرز تهیه و استفاده، بخاطر حساسیت ها و بخصوص اثر سوء در سیستم تنفسی که باید در مقابل ویروس کرونا از آن محافظت ویژه کرد، دارای مضرات زیادی نسبت به الکل هستند، به کنکاش در مورد طهارت و یا نجاست الکل پرداخته و نتیجه را جهت راحتی خیال هموطنان مومن و مقید به احکام الهی، در اختیار ایشان قرار می دهیم.

آیا الکل ها با یکدیگر تفاوت دارند؟

الکل ها از نظر شیمیایی انواع مختلفی دارند مانند الکل اتیلیک (اتانول)، الکل متیلیک (متانول) و ...ولیکن بحث در مورد الکل و سوالات شاید بی جواب مانده در مورد الکل، معطوف می شود به الکل اتیلیک ( اتانول ) و نیازی به انحراف بحث به انواع دیگر الکل نمی باشد.

الکل اتیلیک، مایعی بی رنگ (مانند آب )، شفاف و ذلال، دارای بوی بسیار تند، بسیار فرار، قابل اشتعال و مست کننده می باشد. الکل اتیلیک بصورت های خالص 96%، طبی  و یا غیر خالص با افزودن آب و یا گاها مواد سمی و مسمومیت زا، ارائه می گردد.

انواع دیگر الکل یعنی الکل های غیر اتیلیک، ذاتا ماده دیگری غیر از الکل اتیلیک بوده و غیر قابل شرب و مسمومیت زا بوده و خواص ضدعفونی کننده الکل اتیلیک را ندارند.


آیا الکل اتیلیک انواع مختلفی دارد؟

قبل از شروع بحث توجه داشته باشید که از این پس، هرگاه صحبت از الکل می شود منظور، الکل اتیلیک است و انواع دیگر الکل مورد نظر نمی باشد.
الکل اتیلیک جدای آنکه از چه راه و روشی بدست آمده باشد، یک ماده خالص و مسکر (سکر آور - مست کننده ) می باشد.
مست کننده بودن الکل جزو خاصیت ذاتی الکل بوده و مشروبات الکلی به واسطه داشتن الکل مسکر می شوند، بدین ترتیب الکل گرفته شده از مسکر نبوده بلکه الکل ذاتا مسکر است و هر نوع مشروب الکلی به واسطه دارا بودن الکل، مست کننده می گردد.
برای مثال، اگر الکل اتیلیک را از راهی شیمیایی و از طریقی غیر از تخمیر ایجاد کنیم و به آن نوشیدنی حلالی اضافه کنیم، یک مشروب الکلی مسکر بوجود آورده ایم که هیچ تفاوتی با مسکرهای دیگر ندارد.

نظر علما در مورد الکل اتیلیک چیست؟

در اغلب استفتائات الکل گرفته شده از مواد مسکر نجس محسوب شده است ولی با نگاهی دقیق تر به مسکر بودن ذاتی الکل مطابق شرح ذکر شده در بخش های قبلی، نظر برخی از علما به سمت احتیاط در نجس بودن الکل رفته و قسمت عمده علما نظر فرد استفاده کننده را مبنی بر یقین به وجود الکل در موارد مصرف شده و همچنین به یقین و عدم یقین در گرفته شدن الکل از ماده مسکر پیش رفته است که این موضوع هم باعث سردر گمی افراد گردیده است.
مضاف بر اینکه با حکم نجاست بر الکل، که می شود گفت در تمامی موارد از تخمیر ( مشتق از مسکر) حاصل می شوند، در وضع فعلی محصولات موجود در بازار، تقریبا کمتر ماده بهداشتی، آرایشی و گاها دارویی می توان یافت که از الکل استفاده نکرده و پاک باشد.

در پیگیری بحث طهارت و نجاست الکل، به مواردی در علمای متقدم از جمله مقدس اردبیلی برخوردیم که در مورد نجاست و یا طهارت الکل حکم بر طهارت الکل و حرام بودن شرب الکل داده شده بود که کمتر مورد قبول فقهای حاظر بوده است و عمدتا با عمل به احتیاط در مورد الکل موافق بوده اند.

اما در مراجعه به استفتائات موجود بخصوص مسئله مقابله با ویروس کرونا توسط ضد عفونی با استفاده از الکل، و نقشی که می تواند در سلامت جامعه بخصوص خانواده های مومن و معتقد به احکام شرعیه داشته باشد، حکم آیت الله سیستانی جالب توجه بود که علاوه بر اینکه مقلدین ایشان می توانند بدان عمل کنند، مقلدین علمایی که عمل به احتیاط را می پذیرند هم می توانند بدان عمل نمایند. لذا در زیر به شرح نظر آیت الله سیستانی در مورد الکل می پردازیم.

الکل اتیلیک پاک است یا نجس؟

سایت آیت الله سیستانی » پرسش و پاسخ » الکل

۱پرسش: آیا همه انواع الکل (صنعتی طبی و..) پاک هستند؟

پاسخ: بله همه انواع الکل ها پاک اند، اما خوردن آنها جایز نمی باشد.

۲پرسش: استفاده از داروهایی که در آنها مقداری الکل مخلوط شده است (مثلاً ۴%) جایز است ؟

پاسخ: خوردنش جایز نیست، ولی می توانید آن را با آب رقیق کنید به حدی که نسبت الکل آن ناچیز شود مثلا به (۲%) یا کمتر برسد که در این صورت خوردنش مانعی ندارد.

۳پرسش: آیا خوردن الکل (نه شراب) حرام است؟ حتی اگر مصرف دارویی نداشته باشد ولی انسان مست نشود؟

پاسخ: حرام است، اگر نوشیدن مقدار زیاد آن موجب مستی بشود خوردن اندک آن هم حرام است.

۴پرسش: آیا مصرف لوازم ارایشی وعطرهای که الکل دارند اشکال دارد مصرف محلولهای موضعی که برای پوست تجویز می شود والکل دارد چطور ؟

پاسخ: اشکال ندارد و نجس نیستند.

۵پرسش: عطر هایی که دارای الکل اتیلیک هستند پاک هستند یاخیر ؟

پاسخ: پاک است .

۶پرسش: آیا می توانیم با لباس آغشته به عطر و یا ادکلن نماز بخوانیم ؟

پاسخ: می توانید.

۷پرسش: استفاده از ژل مو که دارای ترکیب الکل می باشد، در نماز اشکال دارد؟

پاسخ: اشکال ندارد.

بیشتر بدانید : تشخیص الکل طبی از الکل صنعتی چگونه امکانپذیر است؟

بیشتر بدانید : آیا نوشیدن الكل ضرر دارد؟

بیشتر بدانید : خرید خود را چگونه ضد عفونی کنیم که به کرونا مبتلا نشویم؟


منبع: سایت آیت الله سیستانی

تهیه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


 
 
 

 
X