تتت

این روزها علاوه بر مشکل کرونا، بسیاری از افراد دچار حساسیت های فصلی هستند که تشخیص آن برای برخی دردسرساز شده است، به علاوه تصور می شودحساسیت فصلی منجر به بروز کرونا می شود

ارتباط جساسیت فصلی و خطر ابتلا به کرونا چیست؟

دکتر محمد وجگانی، استاد دانشگاه، در خصوص شباهت بین علائم کرونا و حساسیت فصلی، گفت: عمده‌ترین شباهت این است که هر دو، دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می‌کنند؛ یعنی ما علائم و نشانه‌ها را در بینی، حلق و حنجره داریم. البته تفاوت‌های بسیاری نیز بین این دو وجود دارد که در درجه اول مبتلایان به آلرژی می‌توانند با توجه به موارد اختلاف خیالشان راحت باشد و دغدغه و استرس کرونا را نداشته باشند.

بیشتر بدانید : کرونا ویروس را با این داروها تحریک نکنید!

بیشتر بدانید : حساسیت فصلی باعث درد مفاصل و کمر درد می شود؟

بیشتر بدانید : آخرین اخبار کرونا ویروس COVID-19

هر بخشی از بدن ممکن است درگیر واکنش‌های آلرژیک و حساسیتی باشد اما آنچه که در دستگاه تنفسی فوقانی اتفاق می‌افتد که با اصطلاح قدیمی تب یونجه‌ای و یا با اصطلاح رینیت آلرژیک آن را می‌شناسیم، دستگاه فوقانی تنفس را مبتلا می‌کند و با بیماری کرونا از نظر حوزه تاثیر یکی هستند، اما از آنجا که رینیت آلرژیک یک واکنش آلرژی متفاوت است چندان نمی‌تواند بر روی کووید۱۹ موثر باشد ضمن اینکه بنده در این زمینه مقاله یا اطلاعات خاصی ندیده‌ام.

یکی از مهمترین نکاتی که در حساسیت‌های فصلی باید به آن توجه کرد این است که افراد مبتلا خانوادگی و مسبوق به سابقه هستند یعنی فردی که امسال دچار رینیت آلرژیک می‌شود سال‌ها قبل هم مبتلا بوده است. بنابراین وقوع یک رینیت آلرژیک و واکنش آلرژیک در بینی از پولیپ گرفته تا آبریزش، چون از نظر خانوادگی به عنوان افراد ایتوپیک آنها را می‌شناسیم و یا به عنوان افرادی که سابقه فامیلی داشتند دغدغه را مرتفع می‌کند.

 اما ممکن است یک همزمانی اتفاق بیفتد و اکنون با شیوع کرونا شرایط با گذشته متفاوت است. نمی‌خواهیم بگوییم رینیت آلرژیک هیچ تاثیری روی کرونا ندارد چه بسا این واکنش التهابی بتواند به نوعی زمینه‌ساز، مستعدکننده و اثرگذار بر روی کووید هم باشد.

اقدامات پیشگیرانه

در واکنش‌های آلرژیک مهمترین مکانیزم و راهبرد اجتناب است. افرادی که به گل‌ وگیاه یا گرد و غبار حساسیت دارند در درجه اول باید از ماسک استفاده کنند یا از حضور در محیط‌هایی که این موارد آلرژی‌زا در آنجا پراکنده است اجتناب کنند.

در نگهداری حیوانات خانگی دو حالت وجود دارد، یکی زمانی است که افراد در روستا گاو، گوسفند، مرغ، خروس و ... دارند، یک زمانی هم هست که در خانه‌های آپارتمانی شهری می‌خواهند گربه یا سگ نگه دارند. کاملا این دو شرایط از هم متفاوت هستند.

اگر قرار است در محیط‌های آپارتمانی شهری، حیوانات نگهداری شوند یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود بحث آلرژی به پشم و موی این حیوانات است و مورد مهم‌تر نیز بحث ابتلا به بیماری‌های حیوانات است. برخی بیماری‌های مشترک داریم که از جمله خطرناک‌ترین آنها بیماری‌هایی است که بین انسان و سگ اتفاق می‌افتد یعنی از سگ منتقل می‌شود مثل بیماری‌های انگلی خطرناکی که انسان می‌تواند به آن مبتلا شود.

بنابراین در درجه اول بهداشت حیوان خیلی مهم است و در درجه دوم شرایط نگهداری آن نیز اهمیت دارد. صرف نظر از مسائل شرعی اگر بخواهیم در محیط زندگی خود بدون هیچ‌گونه برنامه‌ریزی علمی حیوانات را نگهداری کنیم قطعا خودمان را به مخاطره انداخته‌ایم.

بیشتر بدانید : خطر کرونا ویروس برای مبتلایان به آسم چقدر است؟

بیشتر بدانید : آیا طب سوزنی برای آلرژی و حساسیت فصلی کارایی دارد؟

بیشتر بدانید : روش تشخیص حساسیت فصلی از سرماخوردگی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X