تتت

ما در روز از موادی استفاده می کنیم که شاید از خطرات آنها آگاه نباشیم، در ادامه برخی از مواد پر مصرف در خانه معرفی می شوند که می توانند بسیار خطرناک باشند

مواد خطرناک و کشنده را در خانه خود بشناسید

بهتر است به این موارد دقت کنید تا حادثه‌ی ناگواری برای خود و خانواده‌تان نیفتند. درادامه شما را با وسایل خطرناکی که در خانه دارید و چرایی خطرناک بودن آنها آشنا می‌کنیم.

بیشتر بدانید : 13 مورد به ظاهر بی ضرر که می توانند شما را بکشند!

۱. اسپری تازه‌کننده هوا

طبق گزاشات سایت وب ام دی، در اسپری‌های تازه‌کننده یا خوشبوکننده هوا مواد شیمیایی به نام ۱,۴-DCB یافت می‌شود که به ریه آسیب می‌رسانند.

۲. کرم اصلاح

در کرم‌های اصلاحی که اکثرا آقایان استفاده می‌کنند مواد شیمیایی به نام تفلون وجود دارد. تفلون باعث به وجود آمدن فشار خون بالا و سرطان است.

۳. پاک‌کنننده شیشه

به نظرمان شیشه‌ها باید تمیز و بدون لک باشند. بله این موضوع مهم است ولی در محلول‌های پاک‌کننده شیشه از آمونیاک و اتانول استفاده می‌شود که هر دوی آنها به شدت مسمومیت‌زا و سرطان‌زا هستند. گفته می‌شود مقدار مواد شیمیایی مضر در محصولات جدید پاک‌کننده شیشه کمتر شده است؛ اما هنوز هم جای نگرانی وجود دارد.

۴. پودر صابون

مرکز کنترل بیماری، پودر صابون را به علت داشتن مواد شیمیایی خطرناک، برای سلامتی پر ریسک دانست و توصیه به استفاده نکردن از آن را دارد.

۵. قابلمه و تابه‌های تفلون
سوپ-قارچ

تفلون، این ماده‌ی شیمیایی همانی است که در کرم‌های اصلاح بود؛ اما حالا در غذاهای ما. در واقع ما از ظروف تفلون برای نچسبیدن غذا به ظروف استفاده می‌کنیم که اگر واقعیت را بخواهید، این ماده بسیار سرطان‌زا است و به ریسک آن برای سلامتی‌مان نمی‌ارزد.

بیشتر بدانید : ظروف تفلون برای سلامتی مضرند یا نه؟

۶. ظروف پلاستیکی

ظروف پلاستیکی نیز مواد شیمیایی خطرناک در ساختار خود دارند؛ اما محققان بعد از آزمایشات بسیار دریافتند که ظروف پلاستیکی‌ای که BPA-free بر روی آنها درج شده باشد از مواد مضر شیمیایی در ساخت آنها استفاده نشده است.

بیشتر بدانید : پیشگیری از سرطان با حذف ظروف پلاستیکی از آشپزخانه

بیشتر بدانید : خطرات انواع پلاستیک و تفلون برای سلامت

۷. پاک‌کننده توالت

پاک‌کننده‌های توالت به خودی خود، خطرناک و ساخته‌ شده از مواد شیمیایی هستند؛ اما میکس کردن آنها با یکدیگر، مخصوصا وایتکس با جوهرنمک، گاز خفه کننده‌ی را به نام گاز کلر آزاد می‌کند. هیچ گاه این کار را امتحان نکنید و اگر ناخواسته کسی این کار را انجام داد سریعا درها و پنجره‌ها را باز کنید و شیر بنوشید.

۸. ضد یخ

اتیلن گلیکل، نام شیمی مایع ضد یخ است. به طرز وحشتناکی مزه‌ی شیرین دارد و بویی که شاید کودکان و حیوانات خانگی را جذب کند. به هنگام قورت دادن، این مایع در شکم همه چیز را از بین می‌برد و منجر به مرگ می‌شود.

۹. نفتالین

اغلب از گلوله‌های نفتالین برای ضد پوسیدگی لباس‌ها در زمستان استفاده می‌کنیم؛ ولی به احتمال زیاد نمی‌دانیم چقدر این گلوله‌ها برای سلامتی مضر هستند. این گلوله‌ها در جایی که هستند تولید بخار شیمیایی می‌کند که منجر به سرگیجه و مشکلات تنفسی می‌شود.

۱۰. سم موش

در سم‌های موش سیانور وجود دارد که باعث خون‌ریزی داخلی در انسان و حیوان می‌شود. تا حد ممکن از چسب موش برای این کار استفاده کنید.

۱۱. لوسیون‌ بدن

درست است که ما می‌خواهیم بوی یاس یا بنفشه بدهیم و از لوسیون‌های معطر استفاده می‌کنیم؛ اما شاید به نفع بدن ما نباشد. بسیاری از لوسیون‌های عطری ترکیب BHR دارند که منجر به مختل شدن غدد درون ریز بدن ما می‌شوند و این ۱۰۰ درصد برای بدن ما مضر است.

بیشتر بدانید : خطر آسیب ریه بر اثر ترکیب مواد شوینده و پاک کننده در خانه تکانی

بیشتر بدانید : آیا می توان لوسیون بدن و یا شامپو را به صورت زد؟

بیشتر بدانید : 9 مرطوب کننده طبیعی صورت و بدن پوست های خشک و مستعد آلرژی

بیشتر بدانید : 10 ماده ای که نباید مستقیما روی پوست بمالید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: irna.ir
 

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X