تتت

 فشار خون بالا یک بیماری رایج و مزمن محسوب می شود که در بین زنان و مردان مشاهده می شود، اما نوع فشار خون در زنان با مردان متفاوت است که در ادامه به این تفاوت اشاره می شود

فشار خون در زنان و مردان چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟

بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ و میر مردان و زنان در بسیاری از کشورهای جهان است. با این حال، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد زنان باید بیشتر از مردان مراقب سلامت قلب خود باشند و فشار خونشان را کنترل کنند. براساس گزارشی که در ژورنال جاما کاردیولوژی منتشر شد، فشار خون بالا که یکی از مهم‌ترین عوامل خطر قابل کنترل بیماری‌های قلبی عروقی است، در زنان در سنین پایین‌تری نسبت به مردان آغاز می‌شود و سرعت بالا رفتن آن نیز در زنان بیشتر است.

بیشتر بدانید : خوراکی هایی علیه فشار خون بالا و فشار خون پایین

 چرا مشکل پرفشاری خون در زنان زودتر آغاز می شود؟

بین الگوهای فشار خون در زنان و مردان تفاوت هایی وجود دارد. زنان جوانی که در دوره بارداری، پرفشاری خون را تجربه می‌کنند در سنین پایین‌تری مستعد ابتلا به فشار خون بالا هستند. همچنین برخی مشکلات سلامت مانند بیماری‌های تخمدان پلی‌کیستیک، ناباروری و نارسایی زودرس تخمدان که باعث می‌شود تعادل هورمون استروژن در بدن به هم بخورد هم می‌تواند عامل بروز فشار خون بالا در سنین پایین‌تر در زنان باشد.

عوامل خطر فشار خون بالا برای زنان و مردان متفاوت است. زنان با فشار خون بالا معمولا دارای ریسک فاکتورهای غیرعادی مثل چاقی شکمی و بیماری ‌های کلیوی هستند. این در حالی است که مردان دارای فشار خون بالا اغلب دخانیات مصرف می کنند و کلسترول بالا دارند.

بیشتر بدانید : کلسترول چیست و برای درمان کلسترول خون چه باید کرد؟

توصیه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به فشار خون بالا

ایجاد تغییرات در سبک زندگی می تواند به حفظ فشار خون سالم کمک کند. به موارد زیر توجه کنید:

  • رژیم های غذایی با سدیم پایین
  • نگه داشتن وزن و شاخص توده بدنی در سطح سالم
  • انجام ترکیبی از تمرینات ایروبیک و ورزش‌های قدرتی ملایم در بیشتر روزهای هفته دست کم به مدت 30 دقیقه

در این مرحله باید این تغییرات در سبک زندگی را مورد توجه قرار داد اما در صورت موثر واقع نشدن این تغییرات مشورت با پزشک برای تجویز داروهایی که در کنار رعایت عادت های سالم مصرف شود، ضروری خواهد بود.

بیشتر بدانید : فشار خون بالا و فشار خون بدخیم را بشناسید

بیشتر بدانید : 9 راه حل طبیعی برای کنترل فشار خون

گرداوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X