چرا کرونا باعث کاهش حس بویایی می شود؟
یکی از مهم ترین علائم اعلام شده از بیماری کرونا کاهش حس بویایی است و علت خاصی برای آن وجود دارد که در ادامه به علت کاهش حس بویایی بر اثر کرونا اشاره می شود

تاثیر کرونا بر حس بویایی

برای افراد بسیاری نخستین نشانه ابتلا به بیماری کووید-19 سرفه، تب یا خستگی نیست، بلکه مورد عجیب یعنی از دست دادن حس بویایی نخستین نشانه بیماری است. این افراد حتی بوهایی مانند بوی دارچین یا سیر را هنگام غذا خوردن احساس نمی کردند. این نشانه غیرمعمول بیشتر توسط افراد مبتلا به کووید-19 گزارش شده است.پژوهشگران متوجه شده اند که کووید-19 موجب تشکیل لخته های خون بسیار کوچک در بدن می شود.

 اثر خطرناک لخته های خون در کووید-19

در بیماران مبتلا به عفونت شدید کووید-19، پزشکان تشکیل لخته های خون در ریه ها و اندام های دیگر را مشاهده کرده اند. تشکیل لخته های خون می تواند حداقل تا حدی دلیل دشواری در تنفس افراد مبتلا به کووید-19 را توضیح دهد.

همچنین کووید-19 موجب تشکیل لخته های خون در کلیه ها و پاها می شود. حتی این بیماری موجب لخته های خون مرتبط با سکته های مغزی و حملات قلبی شده است. پژوهشگران فکر می کنند این لخته های خون کوچک دلیل از دست دادن ناگهانی حس بویایی در افراد مبتلا به کروناویروس جدید نیز است.خوشبختانه خبرهای خوبی نیز وجود دارد. اگر لخته های خون در برخی عوارض جانبی شدیدتر کووید-19 نقش داشته باشد، داروهای رقیق کننده خون می تواند به کسب نتایج بهتر در درمان افراد مبتلا به این بیماری کمک کند.

بیشتر بدانید : قلب سالم چطور در مقابله با بیماری کووید 19 (کرونا) کمک می کند؟

بیشتر بدانید : اضافه وزن با بیماری کرونا چه ارتباطی دارد؟

بیشتر بدانید : فشار خون بالا بیماری کرونا را کشنده تر می کند؟

بیشتر بدانید : علائم بیماری کرونا به روز شد،از اختلال حس بویایی تا سردرد خیلی شدید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com