درمان معده درد با دمنوش پونه +سایر خواص دمنوش پونه
 پونه یک گیاه کوهی و معطر است که خواص زیادی دارد در این مطلب به یکی از مهم ترین خواص آن برای درمان معده درد اشاره می شود

درمان معده درد با دمنوش پونه

محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، با بیان این‌که پونه گیاهی از خانواده نعناع است، اظهار کرد: طعم پونه در ابتدا گرم، گس و تلخ است؛ اما پس از مدتی در دهان حس خنکی ایجاد می‌کند، همچنین دارای بوی مطبوع و قابل تشخیصی است که فضای خانه را مطبوع و حشرات موذی را دور می‌کند. این گیاه را می‌توان در گلدان کاشته و در بالکن قرار داد. پونه را می‌توان از طریق ریشه تکثیر کرد.

طبیعت گیاه گرم و خشک است، برای قطع سکسکه مفید است، برای رفع آشفتگی و ناراحتی‌های معده مورد استفاده دارد، برای رفع خارش رحم از آن استفاده می‌شود. برای بیماری استسقا و یرقان از آن استفاده می‌شود، ماساژ سوخته شده گیاه بر روی لثه‌ها برای تقویت لثه‌ها مفید است.

این گیاه در رایحه درمانی برای رفع حالت غش کاربرد دارد، برگ و گل پونه خاصیت آنتی بیوتیکی دارد. دم کرده آن برای سرماخوردگی و زکام و برای تسکین گلودرد مفید است، نفخ معده را از بین می‌برد و برای رفع حالت تهوع و بی خوابی مفید است و تولید صفرا را تحریک می‌کند.

پونه، تسکین دهنده و آرام بخش است، عصاره پونه در مقابل ویروس تب خال، آنفلوآنزا و نیوکاسل فعال است و برای بی اشتهایی کاربرد دارد. مقدار مصرف آن روزانه ۸ تا ۱۰گرم به صورت دم نوش است.

بیشتر بدانید : پونه کوهی و خواص فوق العاده آن

بیشتر بدانید : خواص دمنوش پونه + چه کسانی نباید پونه مصرف کنند

بیشتر بدانید : دم کرده آویشن شیرازی و پونه چه خواصی دارد؟

بیشتر بدانید : درمان درد معده با این میوه

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir