بعضی عددهارا که به یاد داشته باشید تا زندگی سالم را تجربه کنیدمثل فشارخون،قند خون و....

اعدادی که درسلامت بسیار مهم هستند

همه ما می دانیم سلامتی از مهم ترین دغدغه های زندگی است. بسیاری از پزشکان و متخصصان، مطالعات زیادی انجام داده اند وبه اعدادی رسیده اند که برای سلامت مهم و ضروری هستند از جمله شاخص سرایت، عدد فشارخون ،قند خون و... در ادامه به بررسی این اعداد می‌پردازیم: عدد سرایت (شاخص آر) عدد سرایت، شاخصی است برای اندازه‌گیری توان شیوع یک عامل بیماری‌زا و متوسط تعداد افرادی که هر فرد آلوده می‌تواند عامل عفونی را به آن ها سرایت دهد.

برای مثال سرخک در جامعه‌ای بدون مصونیت، یکی از بالاترین عددهای سرایت را دارد و هر فرد می‌تواند به طور متوسط 15نفر دیگر را آلوده کند.عدد سرایت ویروس کرونا تقریبا 3 است . اگر عدد سرایت بالای یک باشد، موارد ابتلا تصاعدی بالا می‌رود ولی اگر این عدد کم باشد، موارد جدید ابتلا برای ادامه شیوع کافی نیست و بیماری به تدریج فروکش می‌کند. 

فشار خون ۱۲۰ بر ۸۰

آیا می‌دانید شایع‌ترین اختلال متابولیک فشار خون است وامروزه بسیاری از جوانان هم با رعایت نکردن شیوه درست زندگی خود با این قاتل خاموش دست و پنجه نرم می‌کنند؟

همه انسان‌ها از نوزادان تا سالمندان هم ممکن است به فشار خون مبتلا باشند.طبق پژوهش‌های علمی انجام شده فشارخون طبیعی در نوزادان تا یک سالگی باید ۹۰ روی ۶۰ و حداکثر این فشار خون ۱۱۰ بر ۷۵باشد.درسنین بالاتر مانند سنین ۳۰ تا ۳۴ سال افراد باید دارای فشار خون ۱۲۲ بر ۸۱ باشند.

پس بهتر است این را هم به خاطر بسپارید که با افزایش میانگین سن در افراد، فشار خون هم در آنان افزایش خواهد یافت و در این صورت فشار خون طبیعی برای افراد مسن یعنی از ۶۰ تا ۷۰ سالگی باید ۱۳۴ بر ۸۷ باشد.

عدد مناسب قند خون 

مقدار قند خون در طول روز و شرایط گوناگون متفاوت است. عدد قند خون پایین‌تر از ۱۰۰ در افراد به معنای نبود بیماری دیابت، بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ پیش دیابت و بالا‌تر از ۱۳۰ وجود دیابت در افراد است .

زمان کافی برای خواب

استراحت کافی برای همه مخصوصا افراد شاغلی که در بیرون از منزل به فعالیت مشغول هستند، ضروری است. خوابیدن شبانه به مدت ۸ ساعت باعث تامین انرژی بدنتان خواهد شد.

۳ وعده غلات 

متخصصان تغذیه و رژیم درمانی با توصیه به خوردن سه وعده غلات انسان‌ها را از بیماری‌های قلبی، سکته، سرطان، دیابت و احتمال ابتلا به چاقی نجات می‌دهند.

۷ تا ۸ وعده سبزی و میوه

مصرف ۷ تا ۸ وعده میوه جات و سبزی در طول روز مانند سیب، پرتقال، انار و کاهو مخصوصا در زمان آلودگی هوا می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. 

هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه ورزش

با انجام فعالیت‌های ورزشی و هوازی مانند پیاده روی‌های تند و طولانی مدت به میزان ۱۵۰ دقیقه در هفته می‌توانید سلامتی خود را تامین کنید. 

2 ساعت دوری از تلفن همراه قبل از خواب 

خاموش کردن تلفن همراه دو ساعت قبل از خواب، به خواب راحت و بدون دردسر شما کمک می کند. نور آبی صفحه تلفن همراه باعث اختلال در ترشح ملانین و ساعت خواب شما می‌شود. 

سه بار در هفته ماهی بخورید

مصرف روزانه ۲ گرم امگا ۳ خالص می‌تواند افراد مبتلا به میگرن و افسردگی را از شر درد خلاص کند.طبق پژوهش‌های علمی مصرف امگا ۳ نه تنها باعث جلوگیری از ابتلای شما به سرطان و بیماری‌های قلبی می‌شود بلکه باعث کاهش اختلالات عصبی و گزگز دست و پا در شما خواهد شد.امگا ۳ در انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو، تخم کتان ، گردو، فندق، کنجد، برخی از نان ها، آب میوه ها، روغن و تخم مرغ وجود دارد.

بیشتر بدانید : عدد رابطه جنسی شما و همسرتان چند است؟

بیشتر بدانید : اعداد مهم برای سلامت قلب از تعداد قدم ها تا میزان فشار خون

بیشتر بدانید : در اندازه گیری فشار خون کدام عدد مهم است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com

 
 
 

 
 
X